Już w najbliższą niedzielę 15 września otwarta zostanie ekspozycja poświęcona modzie damskiej z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wystawa przeniesie nas do świata prawdziwego szyku i elegancji.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przede wszystkim zabytki z zakresu rzemiosła artystycznego: ubiory, nakrycia głowy, wraz z bogatym akcesorium, przede wszystkim różnorodny zestaw torebek, a także wachlarze piórowe oraz szkło toaletowe. Są to przedmioty w większości luksusowe, pokazujące art déco najwyższej jakości. Wybór kilkudziesięciu eksponatów charakteryzować będzie rozmaitość pod względem funkcjonalnym, np. mała czarna, kopertówka, wachlarz reklamowy, ale i materiałowym: tkaniny, skóry, szkło, metal, bakelit, chrom, a także w technikach dekoracji, np. emalia, tłoczenia, taksydermia.
Wystawa zostanie wzbogacona ikonograficznie dziełami malarskimi z wizerunkami kobiet modnie ubranych i ufryzowanych, znanych w okresie międzywojnia, m.in. Portret aktorki Zofii Gryf-Olszewskiej autorstwa Alfonsa Karpińskiego. Wśród obiektów na uwagę zasługują szkice i materiały związane z paryskim domem mody Vionnet, założonym przez Madeleine Vionnet, jedną z czołowych projektantek haute couture tego czasu.
Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w dużej części z zakupionej i pożyczonej kolekcji Hanny Szudzińskiej, oraz dzięki kolekcjonerom prywatnym.
Kuratorka wystawy: Beata Kuman, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie