Mira Smerek - Bielecka – Światy nierzeczywiste, światy ukryte...


05.11.2021 - 30.11.2021

Poetyka obrazów Mirosławy Smerek-Bieleckiej nastraja do wspomnień. We wcześniejszych okresach swojej twórczości ujmowała „wiele w prostej formie, zamykając swoje „opowieści” wkufrach, walizkach, torebkach. Charakterystyczne w jej malarstwie są cykle m.in. Walizki, Torebki, Parawany. W nowszych obrazach przedstawia scenki rodzajowe i figuralne w uproszczonym pejzażu. W swoim malarstwie odwołuje się do pokładów ludzkiej pamięci,wyobraźni i głęboko zakorzenionych archetypów.

Absolwentka Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom otrzymała w 1979. Mieszka i tworzy w Olsztynie. Wielokrotnie reprezentowała środowisko olsztyńskie na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi brała udział w Salonie Jesiennym w Paryżu w 2001. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki w 1984 roku oraz  Rady Miasta Olsztyna. Posiada odznakę Zasłużonego działacza Kultury Warmii i Mazur oraz Srebrny Krzyż Zasługi otrzymany w 2009 roku. W 2014 otrzymała odznaczenie i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Organizowała także warsztaty, plenery i obozy artystyczne w kraju i za granicą. Prace w zbiorach muzealnych, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Royal Theatre w Plymouth w Anglii, Urząd Miasta w Olsztynie, Urząd Miasta Gelsenkirchen,-Niemcy, Urząd Miasta Dębno, Gorzów Wlkp. oraz w zbiorach Watykanu.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu „Mariaż sztuki z biznesem” i jest jednym z wydarzeń sezonu artystycznego w V.A. Gallery Poland. To kolejny rok spotkań ze znakomitą polską sztuką współczesną. “Mariaż sztuki z biznesem” to cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych zainicjowanych ponad pięć lat temu przez firmę Metalmex oraz Stowarzyszenie Metal Merge. Ideą spotkań jest stworzenie platformy łączącej dwa różne światy: sztuki i biznesu. Odbywają się one we czwartki, na wzór Czwartkowych Obiadów organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie głównym organizatorem spotkań jest V.A. Gallery Poland.

 

V.A. Gallery Poland

Wierzbowa 162

62-081 Poznań - Wysogotowo

05.11.2021 - 30.11.2021

wernisaż

04.11.2021

18:00