Mieczysław Wiśniewski. Synteza. Wystawa Mieczysława Wiśniewskiego, zorganizowana w grudziądzkim Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, stanowi próbę ujęcia najważniejszych form, wątków i strategii artystycznych bogatej twórczości związanego z Toruniem malarza.
W przeciągu niespełna siedmiu dekad aktywności zawodowej Wiśniewski, czerpiąc z osiągnięć abstrakcji, kubizmu, suprematyzmu oraz malarstwa strukturalnego, wykształcił niezwykle oryginalny system twórczy, bezwzględnie podporządkowany geometrii oraz grze światła na płaszczyźnie swych obiektów. Przestrzenne kształtowanie specyficznej powierzchni, tak charakterystyczne dla jego sztuki, zwłaszcza od lat 70. XX wieku, zdominowało charakter grudziądzkiej ekspozycji. W czterech salach na piętrze Gmachu Głównego zaprezentowano prace z cyklów przestrzennych m. in. „Układy" i „Układy sferyczne", których koncepcję rozwijał artysta aż do swej śmierci w 2018 roku. Dążenie do syntezy – zarówno w warstwie kolorystycznej, jak i kompozycyjnej, definiuje postawę twórczą Wiśniewskiego, który za pomocą oszczędnych zabiegów stylistycznych potrafił przedstawić całą złożoność otaczającego świata. Jak sam stwierdził: „Wklęsłe i wypukłe przestrzenie oraz materie lśniące i matowe pozwalają obserwować zmienną grę refleksów i cieni, zacierając granice między iluzją głębi i rzeczywistością realną. W tym swoistym teatrze światła, ruch widza animuje życie reliefu, pozbawia obraz cech klasycznego trwania w swej niezmienności”.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Elżbiety Wiśniewskiej, Państwa Marzenny i Piotra Sendeckich oraz zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.