Już od 5 grudnia w Muzeum Łazienki Królewskie można oglądać wystawę czasową
Miasto zwierząt. Domicella Bożekowska, prezentującą rzeźby i rysunki jednej z najciekawszych postaci polskiej sztuki animalistycznej XX wieku. To pierwszy od lat tak obszer¬ny pokaz twórczości artystki, która niemal całe swoje twórcze życie poświęciła wnikliwym studiom nad zachowaniami zwierząt. Wystawa w Koszarach Kantonistów potrwa do 10 maja 2026 r.
Wystawa "Miasto zwierząt…” to zaproszenie do świata artystki, w którym połączyły się fascynacja naturą, talent i doskonały warsztat. W dziełach Bożekowskiej można dostrzec dociekliwość godną przyrodnika. Potrafiła ona celnie uchwycić zarówno ruch, jak i statyczną pozę obserwowanego zwierzęcia. Tworzyła wizerunki wielu gatunków zwierząt: bawoła, słonia, lisa, konia, jelenia czy tygrysa. Przedmiotem jej szczególnej fascynacji były jednak wilki. Niektóre z portretowanych zwierząt należały do rodziny artystki.
W swoich pracach Bożekowska rezygnowała z realistycznych detali na rzecz syntetycznych form, dzięki czemu udało jej się uchwycić unikalny charakter i „duszę” zwierzęcia. Stworzone przez nią wizerunki zwierząt świadczą też o jej znakomitej wiedzy anatomicznej.
Częścią ekspozycji będzie też dokumentacja fotograficzna twórczości artystki, pochodząca z jej prywatnego archiwum, a także trzy dłuta, którymi posługiwała się podczas swojej kariery.
Kuratorką ekspozycji jest Kalina Cukrowska, współkuratorką i koordynatorką - Anna Szary.
Wystawę organizuje Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddział Muzeum Łazienki Królewskie.