Miasta kryją w sobie mieszkańców, których istnienia często nawet się nie domyślamy. Obok nas, w miejskich parkach i ogrodach, na dachach, strychach i w piwnicach żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Ich fascynujący świat przybliża właśnie nowa wystawa czasowa „Miasto zwierząt” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziale Muzeum Łazienki Królewskie. W programie znalazły się też wydarzenia, na których dorośli i dzieci będą mogli poznać gatunki zwierząt, także te nieznane, które nauczyły się żyć w miejskiej enklawie. Ekspozycję będzie można zwiedzić od 20 września 2024 do 2 marca 2025 roku w Koszarach Kantonistów.
Wystawa „Miasto zwierząt” na przykładzie Warszawy prezentuje świat zwierząt zamieszkujących razem z człowiekiem wielkie polskie miasta. Zaprezentowane będą wybrane gatunki ptaków i ssaków żyjących w enklawach wchłoniętych przez rozrastające się miasta, ale też i takie, którym swoista miejska zabudowa stworzyła nowe szanse. Dowiemy się także, na ile słuszne jest przekonanie o dominacji człowieka w wielkich miastach.
Ekspozycja obejmuje około 50 preparatów taksydermicznych podzielonych na trzy strefy tematyczne: lasy i parki miejskie, rzeka Wisła oraz centrum miasta. Całość dopełniają wielkoformatowe fotografie oraz plansze edukacyjne na temat zwierząt w mieście i roli, jaką pełnią wśród ludzi. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie, a także: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Nauk Leśnych oraz Samodzielnego Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa.
Wizyta na wystawie to nie tylko możliwość bliższego poznania zwierząt, które dzielą z nami przestrzeń miejską, ale także okazja do zastanowienia się nad przyszłością miast. Ważnym przesłaniem ekspozycji jest uświadomienie odbiorcom znaczenia nawet najmniejszych skrawków zieleni dla zachowania różnorodności biologicznej. W miarę rozwoju miast ochrona tych obszarów staje się niezbędna dla poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców – zarówno ludzi, jak i zwierząt.