"Menady" Magdy Hueckel


20.06.2020 - 04.07.2020

„To jest pułapka, którą Magda Hueckel zastawia na patrzącego. Twarz jest sensem. Twarz jest początkiem języka, początkiem znaczenia, początkiem spotkania" (fragment tekstu „Twarzą w Twarz” Mai Kleczewskiej, towarzyszącego wystawie). 

Obrazy autorstwa Magdy Hueckel powstały z portretów realnych kobiet zgromadzonych w jednym archiwum medycznym, w które artystka wprowadziła również swój wizerunek. Menady są ideą, na którą składają się dziesiątki indywidualnych historii i doświadczeń. Menady nie spełniają oczekiwań. Są dzikie i spokojne zarazem. Niczego nie udają. Nonszalancko i odważnie patrzą w obiektyw. Nie pozują. Są autentyczne, silne i przenikliwe. Emanuje z nich intensywność istnienia. Są symbolem doświadczeń kobiecości i kobiecej siły wypieranej w kulturze od wieków. Kobiecej więzi, poczucia godności, ale także stygmatyzacji, dyskryminacji i traumy. “Menady” powstały z chęci wykreowania portretu wyrażającego doświadczenie bycia kobietą.

Fotografiom towarzyszy instalacja dźwiękowa, będąca zapisem spotkania pięciu kobiet, prowadzonego przez Joannę Halszkę Sokołowską.

Wystawa "Menady" rozpocznie się 20 czerwca podczas Weekendu Otwartych Galerii 20–21.06.2020:

Galeria JEDNOSTKA

ul. Andersa 13

00-159 Warszawa

20.06.2020 - 04.07.2020