MOLSKI gallery zaprasza na wystawę Ślady - kształty - znaki prezentującą najnowszą serię obrazów autorstwa Mateusza Piestraka. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa artysty w galerii.
Ekspozycja otwiera drzwi do osobistej przestrzeni artysty, w której codzienność splata się z melancholią, a zwykłe przedmioty nabierają symbolicznego ciężaru i uniwersalnego znaczenia. W niedokończonych dukatach pędzli, przerwanych liniach, przetartych konturach, czy rozbielonych i rozmytych plamach znajdujemy motywy będące kluczem do zrozumienie świata wyobraźni Mateusza Piestraka.
Po kilku latach przetwarzania i licznych reinterpretacji tematu skupionego wokół płyt OSB – Mateusz Piestrak ponownie decyduje się na powrót do monochromatycznej gamy barwnej za pomocą, której stara się przedstawić odbiorcy świat widziany jego oczyma. Jak sam mówi, nie sięga daleko po motywy, które stają się tematem jego obrazów - bardzo często znajduje je w najbliższym mu otoczeniu. Trywialność tej obrazowej rzeczywistości polega na tym, że budują ją najprostsze przedmioty tj. np. gwoździe, kartony, gałęzie, okulary a nawet lotki do gry w badmintona - które artysta traktuje jak zbiór stanowiący muzeum odpadków rzeczywistości.
W prostocie formy Piestrak odkrywa jeszcze jeden charakterystyczny element tworzący prezentowaną serię - a jest nim pewna czułość na gęstość materii budującej jego obrazy. Tak jak płyta OSB była plątaniną wiór drewna - tutaj spotykamy się z wszechobecnym czarnobiałym ziarnem, które zdaje się budzić różne konotacje. Może kojarzyć się z czarnobiałym śnieżnym ekranem starego telewizora, pikselem fotograficznym, strukturą zasychającego betonu, czy po prostu z popiołem.
Posłużenie się przez artystę ograniczoną gamą barwą skupioną wokół czerni, bieli i odcieni szarości pozornie może sugerować towarzyszący mu ogólny pesymizm i smutek. W rzeczywistości te odczucia i stany są mylone z zamyśleniem i narastającą nostalgią.
Przedstawiony na wystawie “Ślady - kształty - znaki” cykl obrazów autorstwa Matuesza Piestrak jest rodzajem teatru, w którym główne role odgrywają przedmioty najbardziej marginalizowane ze względu na swoją powszechną dostępność. Każda praca tworzy część większej rzeczywistości, w której to co umowne i symboliczne przeplata się z emocjonalnym ładunkiem. Artysta zaprasza widzów do współtworzenia - spojrzenia na obrazy jak na lustro, w którym odbija się nasza codzienność.
Mateusz Piestrak urodził się w 1991 roku. Malarz, artysta wizualny, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W roku 2016 ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Prezentował swoje prace na kilku wystawach indywidualnych i kilkunastu zbiorowych, w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.