Wystawa "9 pieśni" jest owocem współpracy czwórki artystów: poety Mateusza Pieniążka, grafika Henryka Ożoga, graficzki i rysowniczki Elżbiety Cieszyńskiej oraz malarza Andrzeja Cieszyńskiego. Ekspozycja ta, to nie tylko prezentacja dzieł, ale przede wszystkim spotkanie różnych form ekspresji artystycznej, które razem tworzą interesującą całość. To okazja do zanurzenia się w świecie poezji i sztuk wizualnych, gdzie słowo i obraz współgrają, tworząc nowe możliwości interpretacji.
Dziwne wprowadzenie. Tłumaczenie efektu pracy twórczej. Słowo autorskie jakże cenne w dziennikach, wspomnieniach, refleksjach typu homo poecus, jawi się tutaj jako zapis ekshibicjonistycznego wrażenia: to, że piszę nie znaczy, że jestem poetą. Trzeba być albo bardzo odważnym, albo nieprzytomnym by czynić co powyższe. Szacunek dla Czytelnika (poezji), czyli czytelnika osobnego czyni we mnie pokusę wspólnego podróżowania. Obce mi są próby rzucania mu „koła ratunkowego” w postaci słów z dziewięcioma pieśniami i trzema listami.
Pieśni napisałem siedząc w sypialni wnuków, zdając sobie sprawę iż jestem na wyspie otoczony bezmiarem wody. Z otwartego okna dotykała mnie kotara ciepłego poranka. Ujrzałem dwie kamienice: Scyllę i Charybdę, a przesmyk między nimi, ten lazurowy fragment wody zmieniał podczas tworzenia barwy i lśnienia, migotania, dotyki, styki i iluminacje. Jakże to było piękne. Ten mały fragment jako widok całego świata.
Potem zaprosiłem w podróż drugą osobę aby nie czuć się samotnym. Autorka ilustracji – rysunków ujrzała w kanałach weneckich moje słowa i tam w głębinach odszukała poetyckie sensy. W ten sposób dotknęła listów poetyckich, dawno napisanych, nie wiedząc jakie są one ważne i traumatyczne w treści.
Mateusz Pieniążek z tomiku „9 pieśni oraz 3 listy”
Mateusz Pieniążek – poeta, prozaik, bard piosenki autorskiej. Autor licznych tomów poetyckich, lirycznych książek dla dzieci, legend, baśni, kolęd i pastorałek. Uczestniczył w wielu spotkaniach i warsztatach literackich w Polsce, Niemczech, Rumunii, na Ukrainie, w Naddniestrzu, Mołdawii, Litwie, Włoszech i Gruzji. Jego twórczość ukazywała się w licznych czasopismach literackich w kraju i za granicą. Jest autorem i kompozytorem wielu pastorałek, kolęd oraz śpiewogier, które prezentuje podczas koncertów i recitali. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mertonowskiego z siedzibą w Krakowie, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2023 roku odznaczony medalem Gloria Ars.
Henryk Ożóg – grafik, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Wklęsłodruku. Jego twórczość, obejmująca malarstwo i metalowe techniki graficzne, była prezentowana na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany, m.in. laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza oraz Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki Współczesnej w Nowosybirsku. Brał udział w presżowych wydarzeniach artystycznych, takich jak Triennale Grafiki Polskiej, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Armenii, wystawy w Monachium i USA. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Galerii Edion Hoke w Niemczech oraz Morlan Gallery w USA.
Elżbieta Cieszyńska – grafik, wykładowca akademicki, kurator wystaw. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych i brała udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt oraz dwukrotnego wyróżnienia w Konkursie im. Mariana Strońskiego. W 2011 roku odznaczona orderem honorowym Zasłużony dla Kultury Polskiej. Kurator wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, członek redakcji miesięcznika Nasz Przemyśl. Adiunkt w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Andrzej Piotr Cieszyński – artysta plastyk, malarz, twórca instalacji i rysunku. Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Już w czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, prezentując prace m.in. w Galerii Kont i Galerii Białej jako członek grupy Riders of the Last Black Volga. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2022 roku odznaczony orderem honorowym Zasłużony dla Kultury Polskiej. Kurator i juror wielu wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Współpracował z czasopismami Spojrzenia Przemyskie i Nasz Przemyśl. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zdjęcie powyżej: Elżbieta Cieszyńska, z cyklu Re-konstrukcja krajobrazu, 2024, rysunek, 30x21 cm
Henryk Ożóg, Pieśń V, 2024, wklęsłodruk, 20x15 cm
Andrzej Cieszyński, z cyklu Muszla, 2024, akryl, papier, 30x21 cm