Jeśli dałoby się jednym cięciem rozdzielić sztukę „apollińską” od „dionizyjskiej” to malarstwo Marzeny Balewskiej trzeba byłoby umieścić po stronie tej drugiej. To malarstwo mocne, operujące jednoznaczną formą, wyraziste kolorystycznie, pełne napięcia, intensywne, emocjonalne. Można powiedzieć malarstwo ze szkoły ekspresjonizmu, o ile dzisiaj tego rodzaju wskazywanie artystycznych proweniencji cokolwiek znaczy. [...] Marzenę interesuje człowiek, by tak rzec, „jako taki”, „sam w sobie”, zmagający się ze swoimi zmysłami.
Małgorzata Kitowska-Łysiak
[...] To malarskie szaleństwo Balewskiej jest więc swego rodzaju buntem przeciwko łatwo rozumianej tradycji, ale jest też wielkim (i w sensie zamierzenia i rozmiaru płócien) doświadczeniem, sięgającym czysto malarskiej roboty. Połączenie motywów, zderzenie różnorodności widzenia, pokonanie własnych przyzwyczajeń — pozwala tym głębiej dojść do istoty twórczości. Do tajemnicy, bez której nie ma radości malowania, ryzyka decyzji, lęku i trudnego do opowiedzenia uczucia, gdy stoi się przed białym zagruntowanym płótnem.
Stanisław Rodziński
Marzena Balewska – urodziła się w Aleksandrowie Kujawskim w 1955 roku, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Dyplom otrzymała w 1981 roku. Zajmuje się rysunkiem, gra ką, malarstwem. Od 1989 roku pracuje jako nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Przygotowała 26 wystaw indywidualnych i brała udział w ponad stu dwudziestu wystawach zbiorowych. Prace Marzeny Balewskiej są w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych w kraju oraz na świecie. Uczestniczyła w wielu plenerach artystycznych również w Europie (Grecja — Arthome; Francja — organizowane przez Polski Fundusz Humanitarny w Lailly‐en‐Val Warsztaty Artystyczne im. J. Czapskiego).