Centralnym tematem wystawy jest kobiece ciało jego akceptacja w swej naturalnej postaci. Wystawa składa się z fotografii, obiektów i wideo, przedstawiających cielesne historie, które dla kobiet pozujących, jak i dla samej artystki, stały się sesjami terapeutycznymi. Są to prace z projektu “Women Body Acceptance” oraz autoportrety z serii “Self”, realizowane w latach 2020-2023. Wystawa tworzy przestrzeń do dyskusji na temat postrzegania kobiecego ciała w społeczeństwie, w którym wciąż dominujący patriarchat, zaczyna napotykać opór coraz silniejszego feminizmu i gdzie naturalne ciało zderza się z wizją kreowaną przez popkulturę, w tym media społecznościowe. Artystka bada granice wstydu i stygmatyzacji kobiecego ciała, równocześnie próbując walczyć z wszechobecną tendencją uprzedmiotowienia kobiet.
Marta Karkosa urodziła się w 1996 roku w Warszawie w Polsce, gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała tytuł licencjacki na kierunku Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W 2019 roku ukończyła semestr na Akademii Sztuk Pięknych w Weronie na kierunku New Media Design. W 2017 ukończyła rok studiów w ZPAF-ie. W 2021 roku Karkosa wydała swoją pierwszą publikację artystyczną - album fotograficzny przedstawiający autorski projekt Women Body Acceptance. Publikację można znaleźć w księgarniach najważniejszych instytucji kultury w Europie tj. MACBA Barcelona, MAMBO Bologna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2023 roku prace fotograficzne oraz album artystki zostały zaprezentowane na FORMAT International Photography Festival w UK i podczas grupowych wystaw na Encontros da Imagem w Portugalii. W październiku tego roku Marta zaprezentuje swoje prace na trzeciej edycji REA Art Fair w Mediolanie.
Karkosa w swojej praktyce artystycznej porusza tematy społeczne, szczególnie skupione na tematyce feministycznej, a jej celem jest opowiadanie historii, które mówią o roli kobiet w społeczeństwie i które kwestionują siłę osądu patriarchatu. Jej fotografie eksplorują zagadnienia związane z kobiecym ciałem w kulturze współczesnej, prawem kobiet, w tym prawem reprodukcyjnym, nierównościami płci, czy konsekwencjami psychicznymi powyższych zagadnień (zaburzenia odżywiania). W szerszym, ogólnoludzkim kontekście, badają relację między człowiekiem, a ciałem, poszukując niedoskonałości, autentyczności i czystej formy reprezentującej ludzką indywidualność.
Kuratorka: Alissa Marchenko
29.09 - 1.10 wystawa otwarta w godzinach 11:00-20:00 z oprowadzaniem po wystawie przez artystkę.