Ekspozycjaj Galerii W-Z, która jest stale dostępna, ponieważ znajduje się w przestrzeni publicznej – znajduje się na dole schodów ruchomych prowadzących z Trasy W-Z na Plac Zamkowy.
Celem ekspozycji jest przybliżenie szeroko pojętemu odbiorcy nowych technik wyrazu plastycznego oraz popularyzacja sztuki. Muzyka jest najbardziej ulotną ze sztuk. Kiedy wybrzmią ostatnie dźwięki utworu muzycznego, zostaje w nas jedynie ich wspomnienie. Muzyka porusza struny naszej wrażliwości i powoduje, że świat staje się nieco lepszy. Szczególnie, jeśli muzyka jest swoiście natchniona, tak jak muzyka Marka Grechuty.
Czy jednak można uchwycić muzykę i przekazać ją dalej… bez dźwięku? Prezentowane na tej wystawie prace są próbą właśnie takiego przedstawienia: są artystyczną interpretacją piosenek legendy polskiej piosenki poetyckiej. Każdy kotarban łączy w sobie delikatność i kruchość porcelany z mocnymi plamami koloru na płótnie. Za pomocą takiej właśnie ekspresji Marek Kotarba interpretuje poszczególne piosenki Grechuty. Kotarbany mają poruszyć naszymi własnymi emocjami oraz sprowokować nas do refleksji. Pod ich wpływem ma rodzić się pytanie: „Jak ja zinterpretowałbym ten właśnie utwór?”
Czym jest kotarban? To nowy rodzaj dzieła sztuki, autorski pomysł Marka Kotarby, warszawskiego artysty interdyscyplinarnego, który od dwóch dekad zajmuje się najbardziej delikatną i szlachetną materią ceramiczną – porcelaną. Kotarban to połączenie obrazu, najczęściej namalowanego farbami akrylowymi, ze śnieżnobiałymi elementami wykonanymi z porcelany. Kotarbany łączą w sobie swoistą „brutalność” kolorów i kształtów malarskich z kruchymi, porcelanowymi akcentami, umiejętnie budując napięcie między światem obrazu i ceramiką.
Marek Kotarba – artysta interdyscyplinarny, ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik i grafik. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował rzeźbę w pracowni prof. Ludwiki Nitshowej. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta tworzy głównie w porcelanie, którą nazywa najszlachetniejszą formą ceramiki. Jej biel łączy z intensywnymi kolorami obrazów na płótnie – właśnie w formie kotarbanów. Marek Kotarba jest członkiem ZPAP oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików „KERAMOS”. Prace artysty znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Włoch, Kanady, USA, Izraela, W Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech. W tym roku artysta będzie obchodził czterdziestolecie pracy twórczej.