Wystawa Marcina Mierzickiego jest kolejną i zarazem ostatnią w cyklu indywidualnych prezentacji artystek i artystów w jego projekcie kuratorskim pod wspólnym tytułem SYTUACJA JEST DOSKONAŁA. Na projekt realizowany na zaproszenie wrocławskiej Galerii Entropia w kontekście 35-lecia jej istnienia złożył się szereg wystaw i działań stanowiących poszerzoną refleksję nad własnym procesem twórczym świadomie poddawanym próbie. W cyklu kolejno wystąpili: Ewa Zarzycka, Jarosław Słomski, Karolina Szymanowska, Igor Gawlikowski, Olaf Brzeski, Tomasz Opania i Robert Kuśmirowski. Zamykająca cykl wystawa Marcina Mierzickiego nie ma charakteru podsumowania, natomiast konsekwentnie jest ona propozycją przyjęcia innej perspektywy i nowych punktów odniesienia wobec podejmowanych zagadnień. Ekspozycja składająca się z obiektów i prac rysunkowych to przewodnik po umownej rzeczywistości, w którym sugerowane jest inne niż odruchowe lub – na pierwszy rzut oka - oczywiste spektrum jej odczytywania. Rzeźba, która „udaje” rzeźbę, rysunkowa instrukcja „opisująca” plan działania, a przy okazji wprowadzająca zamęt w mentalnych „tabelkach” odbiorcy. Pomimo tego, że wszystko „wisi i stoi tam, gdzie trzeba”, wystawa rezonuje w innym niż oczekiwane polu percepcji.
Marcin Mierzicki
Urodzony w 1973 r. w Lublinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w której obronił dyplom z malarstwa i doktorat w dziedzinie sztuki. Artysta wizualny, tworzy obrazy, instalacje, obiekty oraz prace wideo. Punktem wyjścia w jego działaniach jest obraz i przekraczanie typowej dla obrazu dwuwymiarowej płaszczyzny w kierunku akcentowania jego materialności. Realizuje prace zawierające kontekst społeczny, oparte na działaniach w procesie i prowokujące odbiorcę do udziału w efektach tych działań. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 i 2011 r. Otrzymał drugą nagrodę na Triennale Rysunku Wrocław w 2022 r., a także stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia na 2025 r.
Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in.: „Now we fall horizontally” w Midway Gallery w Bostonie (USA), „Coś od zera" w Galerii Entropia we Wrocławiu, „Entropia In Situ" w Międzynarodowym Laboratorium Kultury w Sokołowsku, „Nie oglądaj się za siebie" Triennale Rysunku Wroclaw w Muzeum Współczesnym Wroclaw, „Balans bieli" w Galerii Neon w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, „Struktury absurdu" - pokaz z Jozefem Robakowskim w ramach festiwalu Polish Avant Garde Cinema w Austin w Texasie (USA), „Weltschmerz" Triennale Rysunku Wroclaw w Galerii BWA Wroclaw Główny, „Archeologia. Historie (Nie)Rzeczywiste" w Galerii Curator's Lab w Poznaniu, „High Definition" w Galerii Wozownia w Toruniu, „All inclusive" w Instytucie Polskim w Bratysławie, „Granice globalizacji" w ramach 4. Mediations Biennale w Poznaniu, „Entropie der Kunst. Schöne Spiele", w ramach: „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny" w Kühlhaus w Berlinie, „Mit i Melancholia" w Muzeum Współczesnym Wrocław, „Młodzi w Muzeum. Poziom Najwyższy" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, „Złe pomysły" w Galerii Zero w Berlinie, „Trailer" w Galerii Entropia we Wrocławiu, „Kino Awangarda" w Galerii Awangarda BWA Wroclaw.
spotkanie autorskie:
28.01.2025 | wtorek | godz. 18:00
prowadzenie: Alicja Jodko