Wystawa Proste historie to spotkanie trzech artystów, którzy w swojej twórczości dążą do realizacji idei minimalizmu poprzez stopniową redukcję środków wyrazu. prace stanowią połączenie malarstwa, rzeźby, architektury i przestrzeni audiowizualnej, tworząc zupełnie nowy wymiar sztuki.
Prace zaprezentowane na wystawie są efektem wieloletnich poszukiwań i rygorystycznego podejścia do warsztatu. U Wojciecha Zubali kontemplacyjne wielkoformatowe obrazy są wynikiem złożonego, intelektualnego procesu twórczego, który często kończy się pojedynczym malarskim gestem. Modułowe obiekty przestrzenne Marcina Chomickiego wywodzą się z dokumentacji przestrzeni miejskiej i łączą w sobie elementy architektoniczne, rzeźbę i malarstwo. Z kolei początkowo zajmujący się obiektami przestrzennymi, Paweł Kwiatkowski stworzył instalację audiowizualną, w której dźwięk odgrywa kluczową rolę.
Wystawa Proste historie to nie tylko okazja do zetknięcia się z minimalizmem w nowym świetle, ale także możliwość zanurzenia się w świecie trzech niezwykłych twórców, którzy udowadniają że minimalizm ma sens kiedy stoi za nim życie, proces twórczy i świadoma redukcja . Serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową wystawę, gdzie minimalizm nabiera nowego znaczenia, otwierając przed nami Proste Historie w sztuce.
Wystawa jest trzecią odsłoną projektu Niepowszechny Spis Artystów w którym galeria Salon Akademii, prezentuje osobowości i zjawiska artystyczne idące w kontrze względem głównego mainstreamowego nurtu, albo proponuje zupełnie inny język sztuki daleki od postaw polemicznych. W naszym cyklu chcemy skupić na tym co niepowszechne, nie zawsze popularne, ale niosące ważne i istotne treści. Oddając artystom i artystkom przestrzeń, oddajemy im również pełne prawo głosu i wolności wypowiedzi.
Wojciech Zubala, Bez tytułu, 2022, olej na płótnie, 180 x 180 cm