Makatka wywrotowa jest wystawą prezentującą współczesnych hafciarzy i hafciarki. Pokazuje medium haftu jako komentarz społeczny czy narzędzie aktywistyczne. Wśród artystów i artystek, których prace prezentowane są na wystawie znajdują się te autorstwa Moniki Drożyńskiej. Artystka jest prekursorką rzemiosła hafciarskiego w polskiej sztuce współczesnej. Drożyńska swoje haftowane prace pokazuje od 2007 rok w miejscach takich jak Zachęta narodowa Galeria Sztuki czy Sotheby’s w Tel Awiwie. W 2014 roku założyła Szkołę Haftu dla Pań i Panów Złote Rączki, którą obecnie prowadzi Kolektyw Złote Rączki. Na wystawie pokazuje prace z okresu lockdownu, gdy rząd polski używał troski o obywateli jako narzędzia politycznego. Są to dwa symbole współczesnej Polski: godło oraz Chrystus na krzyżu, obydwa bez korony. Kraj tak dobrze radził sobie z epidemią koronawirusa, że nie wypadało by ktokolwiek i cokolwiek mogło być kojarzone z wirusem. Nawet orzeł czy Chrystus. Dziś po niedoszłych wyborach pocztowych, wyborach prezydenckich wygranych propagowaniem mowy nienawiści prace zyskują nowy, krytyczny wydźwięk.
Monika Drożyńska jest prekursorką rzemiosła hafciarskiego w polskiej sztuce współczesnej. I zawsze chciała zrobić kalendarz. I powstał taki na 2021 rok. Jest wyjątkowy, bo każda osoba może go wydrukować sobie sama. Albo nie wydrukować, a korzystać na urządzeniach mobilnych. Autorem projektu kalendarza jest wybitny grafik Animisiewasz Startt.
Każdy miesiąc jest zilustrowany haftem, który komentuje bieżące wydarzenia i kondycję ludzką związana z porą roku. Międzynarodowy Dzień Teatru został upamiętniony pracą “Nie wiem kim był Grotowski”, a niewidzialna praca kobiet pracą opublikowaną w grudniu “Polka w ruinie”.