Magdalena Salome – Algae


16.02.2022 - 10.03.2022

Wystawa Algae jest zbiorem prac wykonanych na papierze, których inspiracją były rośliny i proste organizmy wodne. Jest to sztuka zrodzona z fascynacji nad ich płynnością, zmiennością kształtów i pierwotną witalnością. Podstawę tej serii stanowią tusze roślinne przygotowane samodzielnie w procesie macerowania i gotowania materii roślinnej.


Dzięki nieprzewidywalności procesu tusz za każdym razem zmieniał nieco kolor, odcień oraz przejrzystość. Zaskakujące rezultaty pozwoliły na zaakceptowanie procesu twórczego jako aktu zupełnie nieprzewidywalnego. Nie była to jednak walka z nową materią, a podjęcie wzajemnego współtworzenia na kształt procesów zachodzących w naturalnym środowisku.


Prace wykonane przez Magdalenę Salome nie są jedynie portretami roślin, ponieważ wybrana technika jest sama w sobie ich metaforyczną częścią, ciągłością przeznaczenia, jakim zostały obdarzone.


Zawiła i wielowymiarowa plątanina linii, niejednokrotnie powtarzająca się w pracach Magdaleny, jest śladem wystudiowanych sieci zróżnicowanych tkanek. Organiczne kształty, które tak celnie wpisują się w nurt bio-abstrakcji, prezentują wrażliwość artystki na otaczającą ją naturę i rzeczywistość. Natomiast odkrywanie i doskonalenie tak nietypowych technik świadczy o jej determinacji na odzyskanie równowagi między wytworem rąk ludzkich a dziełem Matki Ziemi.

Tekst: Magdalena Salome, Aleksandra Wiechowska


Magdalena Salome – urodzona 1994 roku w Warszawie. W 2018 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej pod kierunkiem prof. Andrzej Węcławskiego dr. Mateusza Dąbrowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W swojej twórczości podejmuje działania łączące naukę ze sztuką. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką artystyczną, oraz tworzeniem instalacji. Inspirują ją procesy biologiczne, wielowymiarowość postrzegania ich przez pryzmat emocji oraz postawa człowieka wobec natury. W swoich pracach często wykorzystuje materię roślinną, która bywa zarówno narzędziem jak i medium.

Służewski Dom Kultury
22 843 91 01

ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Warszawa

16.02.2022 - 10.03.2022

wernisaż

15.02.2022

19:00

Patronat medialny