GRANICA to część pracy dyplomowej Magdaleny Myszkiewicz, obronionej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie w 2023 r. Inspiracją do jej realizacji były gabiony- zwykle widzimy je jak wzmacniają skarpy lub stają się płotami-to kamienie zamknięte w klatce z drutu, w kształcie sześcianów lub prostopadłościanów.
Myszkiewicz znalazła w nich symbolikę pułapki- wolności, niewoli, chęci izolacji, niepewne poczucie bezpieczeństwa i jego braku, odgradzania się- od siebie wzajemnie, od natury, odcinania się. Wszystko podszyte lękiem i chęcią pewności spokoju, zapewniania sobie jakiegoś schronienia.
Zamiast kamieni wewnątrz metalowej klatki, Myszkiewicz zamknęła polskie słupki graniczne. Praca podejmuje temat granic, ograniczeń i izolacji jako potrzeby tworzenia pozorów bezpieczeństwa.- podała artystka w informacji na temat pracy. Kontekst 26 kwietnia- kiedy wystawa zostanie otwarta- nadaje tej wielkoformatowej instalacji nowego znaczenia. To data „Wyzwolenia Szczecina”. To osiemdziesiąt lat „wyzwolonego” Szczecina.
Praca Magdaleny Myszkiewicz odsyła nas do tego, co mamy pod skórą, do naszych osobistych podróży i grupowego przemieszczania się w ramach państwowości. Zadaje pytania o ten obszar geograficzny, skrawek świata, miejsce, osadzenie i zatrzymanie- nasz dom- który jest wydzielony i pilnuje naszego bezpieczeństwa. Bo możemy sobie pomyśleć, że póki stoi słupek graniczny biało- czerwony- to my jesteśmy po jego jednej stronie, znamy swoje miejsce, czujemy się bezpieczni, wiemy jak co się nazywa i wiemy, w którą stronę iść.
A co jeśli te słupki zmusimy do poruszenia się? Wyrwiemy z ich trwałości i odliczonych centymetrów „wagi państwowej”?
A co jeśli tym słupkom dodamy kółka?
TA GRANICA Magdaleny Myszkiewicz podróżuje. Ubiera się w maski znaczeniowe i – raz jest główną postacią dramatu- jak sama Myszkiewicz- aktorka; raz- z tyłu tylko stoi spokojnie i udaje, że jej tam nie ma- statystuje, nawet nie gra żadnej roli. Innym razem- poszukuje kontekstu. I instalacja GRANICA z galerii STAR przemieści się do Ratusza Staromiejskiego, w poszukiwaniu nowych znaczeń. Tam ją spotkamy ponownie w wystawie PROWIZORIUM, pod koniec maja. [tekst: Katarzyna Zimnoch]
MAGDALENA MYSZKIEWICZ
Urodzona w Poznaniu studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. W 2020 roku uzyskała Stypendium Twórcze Miasta Szczecin, dzięki któremu powstał film animowany pt. „Wieża z klocków” który jest jej debiutem w tej dziedzinie twórczości. Film był wielokrotnie prezentowany na festiwalach otrzymując szereg nagród. Magdalena Myszkiewicz jest także absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2023 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa. Wspólnie z Renata Ramolą od 2024 r. prowadzi pracownię o wiele mówiącym sympatycznym pseudonimie „dziura w ziemi” w centrum miasta.
Kuratorium : Konik Studio/ Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski