Zapraszamy na otwarcie wystawy Magdaleny Ciemierkiewicz, która jest podsumowaniem pobytu artystki w Bydgoszczy i jej bardzo intymną rozmową z historią miasta – szczególnie Fordonu – obecnego w architekturze, archiwaliach, naturze i tym, co ludzkie.
Wystawa w ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
kuratorka rezydencji: Danuta Milewska
Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy przez trzy tygodnie w ramach naszego Programu Rezydencji Artystycznych gościmy artystkę Magdalenę Ciemierkiewicz. Punktem wyjścia działań Ciemierkiewicz w Bydgoszczy jest spacer po Fordonie. Artystka przemierza dzielnicę w poszukiwaniu mikrohistorii, szczególnie tych związanych z losami kobiet i historyczną wielokulturowością Bydgoszczy.
Do 1983 roku w Fordonie funkcjonowało znane z rygoru więzienie dla kobiet, gdzie w czasie II wojny światowej przetrzymywano Polki i Żydówki transportowane następnie do obozów Auschwitz i Ravensbrück. Artystka z czułością i uwagą przygląda się ich losom, których śladów poszukuje w archiwalnych dokumentach i fotografiach. Przed wojną w dzielnicy tej mieszkało najwięcej bydgoskich Żydów, których obecność wciąż pamięta tutejsza architektura i historie mówione. W północnej części dzielnicy znajduje się Dolina Śmierci – miejsce egzekucji kilku tysięcy mieszkańców. Analizując lokalną pamięć, artystka kieruje się subiektywnym wyborem tropów. Za pomocą archiwalnej kwerendy, spaceru, rozmowy z mieszkańcami oraz działań artystycznych, ze znalezionych fragmentów układa własną opowieść o Fordonie, z perspektywy osoby odwiedzającej go po raz pierwszy. Dzięki wykorzystaniu światła i głosu dociera do historii zapomnianych, które potrzebują nowego odczytania.
Magdalena Ciemierkiewicz, ur. 1992 roku w Rzeszowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) oraz Historii sztuki nowoczesnej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2020). Wykorzystuje różne media, m.in. malarstwo, grafikę, kolaż, fotografię i tkaninę. Kluczowe w jej twórczości jest doświadczenie kulturowe pogranicza i osobista perspektywa. Dotyka tematów takich jak wielowymiarowa tożsamość, historie kobiet oraz przenikanie się kultur. Swoje prace prezentowała na 14. Manifesta Biennial w Kosowie, 2022; w Galerii Białej w Lublinie; Galerii Labirynt; Galerii HOS; DIM, Dom Ukraiński; Tiger Strikes Asteroid, Los Angeles, KVOST, Berlin. Brała udział w rezydencjach artystycznych w Nowym Jorku, Berlinie, Krośnie i Ostravie. Laureatka nagrody Claus Michaletz Preis 2024.