W sercu tej ekscytującej prezentacji leży refleksja nad realizmem i znaczeniem światła jako źródła inspiracji artystycznej. To też odkrywanie i poszukiwanie nieznanego w otoczającej rzeczywistości. Poprzez malarskie dzieła, artysta przenosi widza w świat codziennych chwil, ukazując ich piękno i znaczenie.
Artysta znany ze swojego mistrzowskiego podejścia do realizmu, zaprasza do swojego dnia codziennego, a zarazem subtelnie wzbogaca go o elementy, które pokazują jego głębsze znaczenie. Światło pełni niezwykle ważną rolę w pracach Czyżewskiego. To ono stanowi inspirację dla artysty, prowokując go do eksploracji różnych odcieni, kontrastów i nastrojów. Światło tworzy nowe, tworzy życie. Buduje też kolory, które obok światła nadają klimat i temat prac. Przez wirtuozyjne posługiwanie się światłocieniem, artysta wydobywa piękno nawet z pozornie prostych i codziennych obiektów. Światło odgrywa rolę narratora, ukazując emocje postaci i akcentując ich relacje z otoczeniem.
Okna i drzwi, które pojawiają się w pracach, stanowią często jeden z kluczowych elementów kompozycji. Są elementami architektonicznymi, które nie tylko pozwalają na wpływ światła, lecz także symbolizują granicę między wewnętrznym a zewnętrznym, znanym a nieznanym. To przez okna i drzwi patrzymy na świat, który może być zarówno przewidywalny, jak i tajemniczy. Są one przejściami, które oddzielają, ale jednocześnie łączą dwa światy, odsłaniając ich relacje i kontrasty. Co znajduje się po drugiej stronie?
Realizm Czyżewskiego kryje w sobie bogactwo znaczeń. Jego prace stwarzają pole do interpretacji, zachęcając widza do odkrywania ukrytych warstw narracji i osobistych emocji. Właśnie w tym subtelnie wyważonym balansie między jawnością a ukryciem tkwi siła artysty, która pozwala nam spojrzeć na codzienność w zupełnie nowy sposób.
Wystawa "Dzień Powszedni" stanowi wyjątkową okazję do zanurzenia się w refleksji nad tym, co nas otacza. Maciej Czyżewski otwiera przed nami drzwi do świata, w którym światło staje się medium wyrazu, a codzienne chwile nabierają głębokiego znaczenia. Pragniemy serdecznie Państwa zaprosić, abyście wzięli udział w tym artystycznym doświadczeniu, odkrywając nieoczywiste piękno dnia powszedniego.
Maciej Czyżewski:
Urodzony w 1985 roku. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2005 – 2010. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem rektorskim w 2010 roku w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, aneks w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego. W 2018 otrzymał stopień naukowy doktora, dziś prodziekan ds. nauki i badań naukowych Wydziału Malarstwa w roku akademickim 2018/2019. Obecnie pracuje na macierzystym wydziale na stanowisku adiunkta. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem utrzymanym w nurcie współczesnego realizmu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Współtwórca realizacji malarskich w przestrzeni publicznej.
Nagrody i wyróżnienia:
– Grand Prix w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch (2017)
– Wyróżnienie honorowe w II Ogólnopolskim konkursie malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (2016)
– Nagroda Rektora ASP w Warszawie (2012)
– Finalista konkursu SIEMENS (2010)
Sotto 63:
Sotto 63 to przestrzeń artystyczna mieszcząca się przy ul. Pięknej 15/63. Galeria sztuki i dom aukcyjny jest miejscem przeznaczonym miłośnikom kultury i kolekcjonerom uwrażliwionym na piękno i doznania artystyczne. Sotto 63 zaprezentuje szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, obejmujących różne dziedziny, takie jak malarstwo, rzeźba, grafika czy fotografia. Oferta obejmuje zarówno dzieła klasyków sztuki, jak i najnowsze nurty artystyczne. Sotto 63 zapewnia profesjonalną obsługę klientów, a także specjalistów, którzy pomagają w wyborze i zakupie dzieł.
Galeria i dom aukcyjny Sotto 63 to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Godziny otwarcia galerii:
Środa – piątek 14:00-19:00
Sobota - niedziela 12:00 – 16:00