Lukka Fogie - War Surf


21.09.2019 - 03.10.2019

Czy konflikt zbrojny w raju to oksymoron? Jak wygląda życie surferów na pięknej tropikalnej wyspie, która jest objęta działaniami wojennymi?

W 2018 roku dwójka przyjaciół z liceum wspólnie wyruszyła na Filipiny, aby odnaleźć dobre miejsce do surfingu. W drodze z Manili do Davao (największe miasto na wyspie Mindanao) okazało się, że lecą w poszukiwaniu fal w rejon ogarnięty stanem wojennym, wprowadzonym w wyniku konfliktu na tle religijnym. Wyspa, na której się znaleźli, jest "rajem na ziemi" z zapierającą dech w piersi florą i fauną, lecz oprócz tego skrywa pewne sekrety.

W centrum konfliktu na Mindanao leżą głęboko zakorzenione uprzedzenia wobec mniejszości muzułmańskiej i rdzennej ludności. Walka zbrojna o niepodległe państwo rozpoczęła się w 1969 r., wywołana dyskryminacją i łamaniem praw człowieka pod dyktaturą prezydenta Marco. Wiele ugrupowań zbrojnych, w szczególności Moro National Liberation Front (MNLF) i Moro Islamic Liberation Front (MILF), walczyło przeciwko rządowi o utworzenie niezależnego regionu muzułmańskiego na wyspie. 

Na wyspie stacjonują wojska filipińskie, istnieją liczne ograniczenia swobód obywatelskich oraz drakońskie prawo wprowadzone przez Rodrigo Duterte, byłego burmistrza Davao i obecnego prezydenta Filipin. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu są całkowicie zakazane, pod karą chłosty. Za używanie narkotyków grozi kara śmierci. Sama wyspa poprzecinana jest wojskowymi blokadami drogowymi, a widoku żołnierzy nie da się uniknąć. Jednym ze sposobów jest poznać bliskich znajomych syna prezydenta Rodrigo Duterte. Wtedy możliwe jest przemierzanie wybrzeża pickupem, popalając jointy i przejeżdżając swobodnie przez kolejne wojskowe check pointy.  
Podczas trwającej dekady rebelii zostało zabitych ponad 150 000 osób. Jak w takim kontekście wygląda życie lokalnych i przyjezdnych surferów, których subkultura nieodłącznie kojarzona jest ze spokojem, harmonią i szczęściem? 

 

Lukka Fogie
Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy), artysta wizualny aktywny na polu fotografii i filmu, podróżnik. Od 2011 roku w drodze, owocem czego są liczne projekty fotograficzne. W latach 2012 – 2015 związany głównie z Chinami, obecnie ze Skandynawią gdzie realizuje projekt filmowy. Od początku swojej kariery brał udział w wystawch indywidualnych (Kolacja na Hucie, projekt “Trespass Tokyo”, Ostrowiec Swietokrzyski),  grupowych (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Galeria Kordegarda w Warszawie, Festiwal MicaMoca w Berlinie, Off Photo Festival w Bratysławie z projektem Another Photographer  “PortfolioNOW” ) oraz ma na swoim koncie publikacje ksiązkowe min. “Trespass Tokyo”.

Pracownia Duży Pokój
22 621 10 30

ul. Warecka 4/6

00-040 Warszawa

21.09.2019 - 03.10.2019

wernisaż

20.09.2019

18:00