4 lutego w Wallspace Gallery w Warszawie, przy ulicy Foksal 15/1b otwarta zostanie wystawa malarstwa Lii Kimury pt. „NIEOBECNA”, która połączona będzie ze sprzedażą.
Lia Kimura - malarka i projektantka mody. Urodziła się w 1992 roku w Shingu w Japonii. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie.
Kimura w płynnie następujących po sobie seriach malarskich opowiada o tęsknocie, samotności i alienacji. Eksperymentuje z przedstawieniami figuratywnymi - głównie tajemniczymi postaciami personifikującymi jej doświadczenia oraz skrajne emocje - łącząc je z zabiegami abstrakcyjnymi w postaci impastu i wyrazistych plam/znaków. Ma bardzo bliski, fizyczny wręcz kontakt ze swoimi pracami. Symbolizują to ślady palców odciskane na płótnie.
(…) Lia Kimura nie idzie ścieżką swoich poprzedników, dla których portret był szansą na osiągniecie nieśmiertelności. W twórczości Lii Kimury nie o czas wieczny chodzi, ale o bieżącą chwilę. Jej awangardowo – performatywna technika smagania płótna dłońmi dająca rozwibrowaną fakturę to określenie kształtu obrazu w danym momencie. Punkt na linii czasu, który definitywnie oddziela nas od portretowanego wizerunku. To zaznaczenie na płótnie momentu straty, złapanie chwili smutku i odciśnięcie jej raptownym ruchem na obrazie. Technika pełna wolności, dynamizmu i ekspresji ciała. Portrety malowane poza regułami i kryteriami. Bo jeśli sięgnąć po pierwsze kryterium, aby ocenić wartość portretu i to, że z tym motywem sztuki mamy do czynienia, wskazujemy na obecność i studium modela.
W malarstwie Lii Kimury intencją jest jednak ukrycie jego wizerunku, a nie wyeksponowanie go. Przebijająca warstwa nienagannie warsztatowo portretu została przykryta, pozostawiając jedynie mgliste wspomnienie sylwetki, która w jakimś przeszłym momencie gościła na płótnie. Ekspresyjne i zdecydowanie nałożona dłońmi warstwa farby jest jak zamanifestowanie nieobecności, pragnienie zasłonięcia i utrzymania tajemnicy. (…)
Karolina Kliszewska, kurator wystawy
Malarstwo Lii Kimury z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów. Artystka przebojem wdarła się również na polski rynek aukcyjny. Już w 2021 roku praca „Traces” osiągnęła cenę wraz z opłatami 26 400 zł w DESA Unicum, natomiast podczas grudniowej aukcji POLSWISS ART uzyskała rekord w kwocie 43 200 zł wraz z opłatami.
The need to be, 2019; olej, płótno; 150 x 100 cm; sygn. i dat. na odwrocie: k / LIA KIMURA / „THE NEED TO BE” 2019
Lose to find, 2021; olej, płótno; 100 X 81 cm; sygn. i dat. na odwrocie: k / LIA KIMURA / „LOSE TO FIND” 2021
Out of noise, 2022; olej, płótno; 100 X 80 cm; sygn. i dat. na odwrocie: k / LIA KIMURA / „OUT OF NOISE” 2022