Kubica, Tobolewski. Zakreślone plamą, zamalowane kreską...


30.10.2019 - 29.11.2019

Przenikające się „kręgi sztuki” umożliwiają pokazanie osiągnięć z różnych dziedzin, pozwalają połączyć muzykę, teatr, film, sztuki wizualne oraz nowe media. Od kilku lat Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic zaprasza miłośników sztuk plastycznych do zwiedzania wystaw przygotowanych w ramach Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, prezentując co roku różnorodne ekspozycje odzwierciedlające przede wszystkim dokonania w dziedzinie sztuki graficznej, ukazując jej odmienne oblicza. W tym roku przypada 10.edycja Festiwalu i świętowaniu jubileuszu chcemy nadać szczególny wymiar. W poprzednich miesiącach pokazaliśmy wystawę sztuki chińskiej, a teraz zapraszamy na prezentację całkowicie premierową, stworzoną specjalnie na tę okazję przez dwóch artystów dr. hab. Sebastiana Kubicę i dr. hab. Tomasza Tobolewskiego. Choć obu artystów dojrzewało twórczo na katowickiej uczelni (ASP w Katowicach, dawny filialny Wydział Grafiki ASP w Krakowie), to ich drogi twórcze (obie wyraziste) poznaczone są innymi śladami.

Tomasz Tobolewski to przede wszystkim grafik i rysownik. Czerń kreski, chropowata matryca, nieustanne zmaganie się z formą egzemplifikujące trudne, egzystencjalne treści – oto twórcze modus operandi tego artysty.
Sebastian Kubica łączy rysunkowe doświadczenia z plakatowym sposobem opisywania świata. Metafora, dowcip i refleksja przyjmują w jego pracach kształty frywolne, barwne i wizualnie atrakcyjne – właśnie niczym plakat.
Obaj twórcy przyjaźnią się od ponad dwóch dekad, są wobec siebie krytyczni i jednocześnie braterscy – bo jedno nie wyklucza drugiego.

Ekspozycja Zakreślone plamą, zamalowane kreską – to wystawa poświęcona człowiekowi w subiektywnym artystycznym przekazie obu artystów. U Kubicy przekaz sięga początku kultury antyku, a u Tobolewskiego jest dialogiem prowadzonym z samym sobą. Zapraszamy więc na tę niezwykłą wystawę pełną zadumy, ale i niepozbawioną humoru. Dziękuję Wojciechowi Majewskiemu, kuratorowi wystaw, reżyserowi, inicjatorowi i dyrektorowi Festiwalu „Kręgi Sztuki”, oraz Artystom za wieloletnią serdeczną i owocną współpracę, życząc dalszych sukcesów w kraju i za zagranicą.

Ewa Liszka

 

SEBASTIAN KUBICA (ur. w 1975 r. w Żywcu) zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną. 
W 1995 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne.
Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na uniwersytetach w Polsce, ale też w m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, w Chile, Chinach i Panamie.
Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą.
Przygotował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkuset prezentacjach zbiorowych w kraju i pokazywanych m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Czechach, Francji. Finlandii, Iranie, Chinach, USA, Japonii, Korei.
Od 2014 r. jest członkiem FECO Poland (FEderation of Cartoonists Organizations), a od 2015 r. – członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale).

 

TOMASZ TOBOLEWSKI (ur. w 1973 r. w Zabrzu) – malarz, grafik i wykładowca uniwersytecki.
W latach 1995–2000 studiował na ASP w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach), zdobywając dyplom w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Kluski. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuki, a habilitację w 2013 r. Jest wykładowcą w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz w Katedrze Grafiki na Uniwersytecie w Ostravie (Czechy). Wyjątkowe miejsce w jego dorobku artystycznym zajmuje rysunek, stanowiąc nie tylko podstawą warsztatu malarskiego, ale również samodzielną formą wypowiedzi. 
Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach, m.in. 2014 – Nagroda im. Haliny Chrostowskiej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach ufundowana przez ASP w Warszawie, 2011 – X Międzynarodowe Biennale Grafiki Dry Point (Serbia) – Grand Prix, 2010 – X Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki „Homo Quadratus Ostroviensis” Ostrów Świętokrzyski – wyróżnienie, 2009 – Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Andrioliego Nałęczów – wyróżnienie honorowe, 2008 – Triennale „Tarnowskie Klimaty” – wyróżnienie honorowe, 2006 – III Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław – Nagroda Prezydenta Miasta Wrocław, 2005 – Praca Roku ZPAP Katowice – Grand Prix, 2004 – Praca Roku ZPAP Katowice – nagroda równorzędna, 2004 – Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilsno (Czechy) – Nagroda Prezydenta Miasta Pilsna.

Muzeum Historii Katowic
(+48 32) 256 18 10, 209 00 21<BR>tel/fax: (+48 32) 256 21 34

ul. Ks. J. Szafranka 9

40-025 Katowice

30.10.2019 - 29.11.2019

wernisaż

30.10.2019

17:00