Kolekcja ubrań artystycznych, mająca nazwę „Wolność”, ma na celu pokazać człowieka przechodzącego przez traumatyczne doświadczenie z emocjami i stanami wewnętrznymi towarzyszącymi temu procesowi, uwalniającego się od ciężarów na drodze do swojego szczęścia. Jednocześnie pokazuje ewolucję samopoczucia od desperacji i braku nadziei ku odzyskaniu harmonii i nawiązaniu kontaktu ze sobą. Każdy z pięciu strojów pokazuje pewien etap na tej drodze, przekazuje nastrój za pomocą elementów, wykorzystanych w tej pracy, wzorów, struktur, kolorów i kształtów. Ma również swoją historię i przekaz, bazujące na własnym doświadczeniu.
– W tej kolekcji podejmuję kwestię traumatycznego doświadczenia ogólnie, a nie jakąś konkretną traumę. Myślę, że stany, przekazane przeze mnie w tym projekcie, są dość powszechne i znane podczas przeżywania trudnych sytuacji, więc każdy będzie mógł dostrzec siebie i swoją sytuację w tym, co zobaczy. Być może ktoś potrzebuje wsparcia albo poczucia, że się nie jest samemu. Ważne jest też rozumienie tego, że trauma bądź doświadczenie traumatyczne kształci w nas pewne schematy zachowawcze, które nie są raczej pomocne, a nawet bardzo często są to wręcz destrukcyjne schematy. Rozumienie i akceptacja istnienia jakiegokolwiek problemu już jest dobrym początkiem prowadzącym do rozwiązania. Lecz różnica polega na tym, jakie to rozwiązanie – pisze osoba artystyczna.
Ksenia Medwedetska: – Cześć, nazywam się Xenia, jestem artystką, a moim narzędziem do przekazywania pomysłów światu jest włóczka i wełna! Pochodzę z Ukrainy, przeprowadziłam się do Polski na studia. Najpierw studiowałam na KUL-u, później przeniosłam się na studia zdalne na inną uczelnię. Swoje pasje łączę i nadaję kształt w postaci sztuki. Studiuję psychologię na uniwersytecie WSB-NLU w Nowym Sączu, a dzierganiem zajmuję się od 12 lat. Ten rodzaj rękodzieła wybrałam jako pasję jeszcze w dzieciństwie, a teraz nie potrafię wyobrazić dzień bez tworzenia. Jestem przekonana, że sztuka jest nie tylko zwierciadłem duszy, ale też potrafi uleczyć człowieka od trudnych doświadczeń. Tu właśnie jest temat mojej kolekcji ubrań „Wolność”.
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)