Latem centrum Katowic przykleja się do wilgotnej skóry ciężkim zapachem nagrzanego asfaltu. Zmysły jakby kurczą się i pracują ociężalej, rozleniwione niewielką ilością bodźców. Mam czasami wrażenie, że wdychane gorące powietrze parzy wnętrze mojego nosa, zasklepia receptory i znieczula je na odbieranie zapachów. Rzadko spoglądam na niebo, słońce oślepia mnie i zalewa oczy łzami. Zmieniam utarte miejskie szlaki, dopasowując na nowo trajektorię do plam cienia, w których mogę się schronić przed palącym słońcem. Marzę o tym, żeby znaleźć się jak najszybciej w lesie, na łące lub nad wodą…
Wyobraź sobie, że w samym centrum Katowic jest miejsce, które przeniesie Cię za miasto. Aktywuje zmysły, które poprowadzą Cię do wspomnień o zapachach, smakach, kolorach, dźwiękach pełnego lata na łonie natury.
Wyobraź sobie, że leżysz na łące, patrzysz w niebo i szukasz w chmurach znajomych kształtów.
Wyobraź sobie lato…
W Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA od 9 sierpnia będzie można doświadczać pierwszej odsłony projektu o zmysłach Sensorium. Krzysztof Maniak, artysta o niezwykłej wrażliwości na piękno natury, zabierze Cię w niesamowitą podróż.
sensorium* to interdyscyplinarny projekt dla dzieci i rodziców. Projekt ma dwa główne założenia: przede wszystkim zaproszeni do współpracy artyści mają stworzyć prace (instalacje artystyczne), które będą funkcjonowały jako wystawa jednego dzieła w przestrzeni budynku Galerii BWA. Będą one w pełni interaktywne, mają się stać polem do swobodnej eksploracji, doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieci i rodzice będą mogli ich dotykać, słuchać, wąchać. Taka forma kontaktowania się ze sztuką jest niezwykle potrzebna i rozwijająca wyobraźnię u dzieci – mają one naturalną potrzebę aby czytać sztukę wszystkimi zmysłami, przede wszystkim również jej dotykać, co zwykle jest zabronione w galeriach i muzeach. Dzieła będą eksponowane w różnych miejscach galerii, np. przy wejściu, w przestrzeni obok księgarni, w Małej Przestrzeni.
Dopełnieniem prac będą działania towarzyszące: warsztaty i akcje artystyczne realizowane przez zaproszone artystki/-ów i edukatorki/-ów sztuki. Powstanie również publikacja – zeszyt ćwiczeń do pracy rodziców z dziećmi, zawierająca scenariusze działań edukacyjno-artystycznych o zmysłach.
Celem działań jest zastanowienie się nad tym, czym jest doznawanie, jak sobie wyobrażamy działanie naszych zmysłów i próba zrozumienia tego jak ich używamy – w jaki sposób jesteśmy pobudzani przez bodźce i w jaki sposób doświadczamy różnych jakości stanów samych siebie. Założeniem projektu jest zredefiniowanie naszej wiedzy o zmysłach i procesach percepcyjnych dzięki wykorzystaniu różnych technik wizualno-dźwiękowo-ruchowo-dotykowo-smakowo-zapachowych. Projekt jest propozycją kolektywnej współpracy artystycznej, opierającej się na zaangażowaniu osób działających w różnych dyscyplinach artystycznych (sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec, kulinaria).
Artyści zaproszeni do projektu:
Michalina Bigaj, Joanna Bronisławska/Asi Mina, Krzysztof Maniak, Małgorzata Rozenau, Paweł Szeibel, Jaśmina Wójcik, Joanna Zdzienicka-Obałek
Kuratorka: Aneta Zasucha