Osiem obrazów Rezydencje 1-8, które są kontynuacją tematycznie związaną z cyklami Zmagania 1-6, Duchy entropii 1-6 oraz Sacrum profanum 1-6 powstały na przełomie lat 2022/24.
Cykle te są pokłosiem refleksji socjologiczno-filozoficznych, doznań estetycznych oraz przemyśleń wynikających z corocznych kilkutygodniowych wyjazdów edukacyjnych, nazywanych „Powrót do źródeł" organizowanych przez prof. Adama Brinckena.
Rezydencje 1-8 to poliptyk o wymiarach 260 x 400 cm składający się z ośmiu obrazów (akryl na płótnie), które mogą także egzystować jako pojedyncze obiekty, lub w konfiguracji ośmioczęściowej dowolnie ze sobą łączonych.
Interpretację cyklu pozostawiam oglądającym, gdyż jestem skrajnie ortodoksyjnym przeciwnikiem dołączania na wystawie do obrazów „instrukcji obsługi dzieła sztuki".
Krzysztof Kiwerski
Krzysztof Kiwerski
Urodzony w 1948 roku w Poznaniu. W 1973 ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Od 1973 do 2018 zatrudniony na ASP w Krakowie, profesor zwyczajny, na Wydziale Intermediów prowadził Pracownię Animacji.
Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i motion graphics; zrealizował 38 filmów animowanych, w tym 4 pełnometrażowe. Brał udział w ponad 100 wystawach m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii, Austrii.
Za twórczość malarską otrzymał m.in.: II Nagrodę na VII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie w 1976 r.; Srebrny i Brązowy Medal na ogólnopolskich wystawach Bielska Jesień; Grand Prix na ogólnopolskiej wystawie Spotkania Krakowskie; Medal Stanisława Wyspiańskiego na Salonie Malarstwa; Nagrodę Regulaminową na V Biennale Grafiki w Sapporo w 2005 r.; Grand Prix na międzynarodowym Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie; Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w 2009 r.; Grand Prix na wystawie 100-lecia ZPAP w 2011 r.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie; Muzeum Miasta Łodzi; Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega; Muzeum ASP w Krakowie; Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa; Galerii BWA w Krakowie i w Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Krzysztof Kiwerski