Wystawa „Discussions” to człowiek widziany okiem dwóch artystów – Pawła Orłowskiego i Wojciecha Kopczyńskiego. Dialog między artystami, ukazuje dwa spojrzenia na temat sensu życia, przemijania i egzystencji, roli jednostki i artysty w sztuce.
Pretekstem do wspólnej ekspozycji był dialog który Artyści toczyli ze sobą przez kilkanaście lat. Wspólne spotkania były rozważaniami z jednej strony ich artystycznej drogi, z drugiej zaś osobistych doświadczeń. Były to rozmowy pełne melancholii, rozterek i dramatów twórczych, często dotyczące także wątków osobistych w zderzeniu z ich artystycznymi wyborami.
Na wystawie pokazane będzie kilkadziesiąt prac artystów z poprzednich dekad ich twórczości. Zaprezentowane zostaną prace Wojciecha Kopczyńskiego z cyklu Budowle z 2003 roku, które wystawiane były w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Z twórczości Pawła Orłowskiego eksponowane będą dzieła z cykli Betony, Skorupy, a także wczesne prace malarskie, w których centralnym zainteresowaniem był centrum jest człowiek.
Prace Wojtka Kopczyńskiego mówią o samotności człowieka i jego zagubieniu w świecie. To pesymistyczny, niemal apokaliptyczny obraz rzeczywistości, dominujący całą twórczość artysty, w którym człowiek skazany jest na tragiczny los. O ile w pracach Wojtka Kopczyńskiego przyszłość jawi się w ciemnych barwach, o tyle twórczość Pawła Orłowskiego to optymistyczne spojrzenie na nadchodzące czasy. Prezentowane na wystawie prace są szczególnie ciekawe w zestawieniu z najnowszymi pracami Orłowskiego, szczególnie z cyklu Boty, w której Artysta przekonuje nas, że życie z nowymi technologiami i robotycznym rozwojem przyszłości jest nieunikniony ale dający nadzieję na lepsze jutro.
Wernisaż ma formę otwartą, galeria zaprasza gości między godz. 12:00 – 18:00. Na otwarciu pojawią się Artyści, którzy wraz z kuratorką Katarzyną Rij będą opowiadać o wystawie.
Wojciech Kopczyński – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowca na macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, a jego prace pokazywane były na kilkunastu indywidualnych ekspozycjach m. in we Włoszech, Niemczech, Francji czy USA. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach w Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Barcelonie, Muzeum Espace de Goya w Bordeaux, Muzeum Sztuki Polskiej w Chicago, a także w zbiorach prywatnych w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Paweł Orłowski – artysta-rzeźbiarz, absolwent ASP w Krakowie. Wykładowca na macierzystej uczelni. Studiował także na Universität der Künste w Berlinie, pod kierunkiem prof. Karlheinza Biederbicka. Jest laureatem nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych konkursów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce, w Europie i na Świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Swoje projekty tworzy swoje projekty w skali kameralnej jak i w formie wielkogabarytowych rzeźb, które od lat na stałe wpisane są w krajobraz polskich miast.