Filozoficzne podejście do własnej cielesności, które stanowi jeden z filarów twórczości Konrada Kuzyszyna, znajdzie swoje najnowsze rozwinięcie podczas wystawy w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.
Konrad Kuzyszyn – artysta, fotograf, wizjoner – zaprezentuje swoje prace 7 marca przy ul. Wiktorii 5.
Kuzyszyn, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, to artysta, który od lat eksploruje granice fotografii, wideo oraz hybryd współczesnych mediów elektronicznych. Jego prace poruszają kwestie cielesności, duchowości i metafizycznych aspektów ludzkiej egzystencji. Znany z udziału w przełomowej wystawie „Antyciała” (CSW, Warszawa 1995), przez dekady budował własny unikalny język wizualny, odchodząc od skandalizujących form ku bardziej refleksyjnej estetyce.
W trakcie obecnie prezentowanej ekspozycji artysta poddaje refleksji nie tylko fizyczny aspekt ciała, ale również jego relacje z przestrzenią, technologią i współczesnym odbiorcą. Jego prace to zapis nieustannego napięcia między materialnością a duchowością, ekspresją a kontemplacją, intymnością a dystansem. W obliczu postępującej cyfryzacji i dehumanizacji obrazu, Kuzyszyn na nowo definiuje granice cielesności, testując jej obecność w świecie przekształcanym przez nowe media. To zaproszenie do dialogu, w którym widz zostaje zmuszony do konfrontacji z własną fizycznością i percepcją, podążając za pytaniami stawianymi przez artystę.
Sam artysta pisze o ekspozycji: „Robię tę wystawę, będąc człowiekiem przesadzonym i krnąbrnym, więc nie chcę Wam niczego obiecywać. Przyjdziecie i zobaczycie, bo słowo tylko obiecuje, a obraz daje. Dlatego nie zależy mi na formułowaniu interpretacji czy budowaniu kontekstów. One rodzą się na wystawie i z nią umierają”.
I dodaje: „Choć nie pachnę jak narcyz, to odbijam się w każdym swoim obrazie. Nie wychodzę z cienia, gdyż sam jestem jego sprawcą. Opierając się rutynie patrzenia, próbuję konfrontować naddatek technologii ze zgrzebnością analogowego obrazu. Sprawdzam kolejny raz żywotność emblematycznych dla mnie motywów, powodując latencję ich śmierci. Wszystko się okazać może, bo na tydzień przed wystawą nigdy nie mam jej poprawnej wizji, gdyż jara mnie napięcie i sprawne poruszanie się w chaosie. Obrazy zakomunikują same siebie, dlatego ja milknę”.
Wystawa to nie tylko więc spotkanie z pracami Kuzyszyna, ale także zaproszenie do zgłębienia nowych definicji duchowości w sztuce współczesnej. Jego dzieła znajdują się w prestiżowych kolekcjach, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku i CSW Łaźnia w Gdańsku. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć sztuki, która przełamuje schematy i skłania do głębokiej refleksji.
Konrad Kuzyszyn
Urodzony w 1961 roku w Białymstoku. W latach 1985-90 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Łodzi. Dyplom w Pracowni Wypukłodruku Prof. A. Bartczaka, Pracowni Technik Metalowych Prof. L. Rózgi i Pracowni Fotografii Prof. I. Pierzgalskiego uzyskał w 1990 roku. Od 1993 roku pracował jako asystent, a od 2001 roku na stanowisku kierownika Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Kwalifikację I stopnia otrzymał w 1998 roku a kwalifikację II stopnia w 2002 r., w ASP w Poznaniu.
W latach 2001-2011 stworzył i kierował Pracownią Multimediów w łódzkiej ASP. Współtwórca Katedry Multimediów w tej uczelni. W latach 2007- 2012 kierował Pracownią Kreacji Cyfrowej w krakowskiej ASP. Współtwórca Wydziału Intermediów w tejże uczelni.
Obecnie kieruje Pracownią Transformacji Obrazu na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2007 roku profesor ASP. Od 2012 r. profesor zwyczajny. Zajmuje się fotografią, filmem wideo, hybrydami współczesnych mediów elektronicznych oraz instalacjami rzeźbiarskimi. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Stypendium Pobytowe Landu Nadrenii - Westfalii, Kolonia, Niemcy, 1998 r.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 2001 r.