„Koleżanki i koledzy” – wystawa fotografii w Muzeum Warszawskiej Pragi


17.07.2020 - 06.09.2020

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, zaprasza na wystawę fotografii Zeldy Klimkowskiej „Koleżanki i koledzy”. To pierwsza wystawa czasowa po ponownym otwarciu Muzeum, która dostępna będzie od 17 lipca do 6 września. Złożą się na nią fotografie prażan i prażanek – dalszych i bliższych sąsiadów artystki.

 

Nowe oblicze warszawskiej Pragi

Zdjęcia Zeldy Klimkowskiej to próba uchwycenia na kliszy przemian zachodzących w dzielnicy na przełomie lat dziewięćdziesiątych i pierwszej dekady lat dwutysięcznych. W tym czasie w okolice Pragi Północ przeprowadziło się wielu artystów, zaczęły powstawać niezależne galerie, kluby i teatry. Seria fotografii pokazuje nowy wizerunek dzielnicy przez pryzmat pojedynczych osób – zarówno osiadłych, jak i „nowych” Prażan, stąd tytuł wystawy: „Koleżanki i koledzy”.

 

Koleżanki, koledzy, sąsiedzi

Do portretów indywidualnych Zelda Klimkowska zapraszała głównie  osoby, które spotykała na co dzień: sprzedawczynię z narożnego sklepu, bywalca pobliskiej kawiarni, „opiekuna” podwórka  Inżynierska 3. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotograficznej, najlepiej w prywatnej przestrzeni, gdzie portretowany czułby się swobodnie. Prezentowane fotografie są nie tylko moją kreacją, są wynegocjowane z bohaterami. Patrzę na nich ciepło, nie oceniam ich, a nawet podziwiam ich specyficzne piękno. – mówi autorka zdjęć.

Muzeum Warszawskiej Pragi

ul. Targowa 50/52

03-733 Warszawa

17.07.2020 - 06.09.2020