Kolekcja - malarstwo, grafika, rysunek i rzeźba ze zbiorów BWA w Rzeszowie


17.07.2025 - 31.08.2025

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza do kolejnej już podróży w głąb bogatego zbioru dzieł sztuki jaki od ponad 60 lat tworzy. W bogatym zbiorze przeszło 1400 dzieł znajdują się obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz tkanina, szkło i ceramika artystyczna. Pośród nich znajdują się takie perełki jak chociażby unikatowa rzeźba znanego głównie ze swojej twórczości malarskiej ‑ Zdzisława Beksińskiego. Kolekcję BWA tworzą dzieła wielkich polskich artystów tj. Jerzego Nowosielskiego, Józefa Szajny, Edwarda Dwurnika, czy też Leszka Sobockiego – jednego z założycieli słynnej grupy Wprost. Pozostałe nazwiska to także elita polskiej sztuki współczesnej, wybitni pedagodzy, między nimi‑rektorzy uczelni: Antoni Fałat, Janina Kraupe Świderska, Janusz Orbitowski, Stefan Papp, Eugeniusz GENO Małkowski, Józef Wilkoń, Konrad Srzednicki, Olga Samarska, Włodzimierz Kotkowski, Stanisław Wiśniewski, Stanisław Puchalik, Stanisław Batruch, Stanisław Tabisz, Marek Sapetto, Marian Kruczek, Franciszek Bunsch, Franciszek Maśluszczak, Leszek Żebrowski, Teresa Miszkin. Lista znakomitych nazwisk i artystów zawiera również legendarnego Franciszka Frączka „Słońcesława z Żołyni” – członka szczepu Rogate Serce założonego przez Stanisława Szukalskiego oraz Zygmunta Czyża, Zdzisława Krygowskiego, Emila Polita, Stanisława Kucię, Irenę Oryl, Janinę Ożóg ‑ Czarnowską, Irenę Wojnicką‑Markielowską, Alfreda Kuda, czy Wiesława Wodnickiego – lokalne filary środowiska artystycznego. Ciągle twórczy i aktywni są: Ryszard Dudek, Stanisław Białogłowicz, Krzysztofa Lachtara. Jest na niej również grupa artystów średniego i młodego pokolenia, zdobywających uznanie i już posiadających renomę w Polsce: Bartosz Nalepa, Barbara Hubert, Andrzej Rułka, Piotr Dawid Woroniec, Paweł Kin, Paulina Dębosz, Kinga Cichowska Szmulkiewicz, Kamila Bednarska. Zbiory BWA w Rzeszowie to realny ślad ‑ świadectwo działalności rzeszowskiego BWA na rzecz budowania trwałego dziedzictwa i materialnego bogactwa kulturowego miasta Rzeszowa i Podkarpacia.
Rzeszowska galeria gromadziła swoje zbiory w dwojaki sposób: zakupy z wystaw indywidualnych, z wystaw zbiorowych, ostatnio popularne nagrody zakupy w konkursach – w naszym przypadku w konkursach „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” i Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego Jesienne Konfrontacje oraz prace, które artyści pozostawiali w darze dla galerii, głównie po licznych plenerach organizowanych przez BWA w latach 70., 80. XX w. w Bieszczadach ‑ Solinie, Myczkowcach, Rzepedzi; w latach 90. XX w. w Julinie i Rakszawie, i tych najnowszych plenerach w Niebylcu. Wielu artystów ofiarowało nam swoje dzieła spontanicznie, w darze, a właściwie jako wyraz podziękowania za wystawy indywidualne. Jest to bardzo dla nas cenny dowód uznania dla podkreślanej przez nich sprawnej i profesjonalnej działalności całego zespołu merytorycznego i technicznego naszej galerii.
Obecna wystawa prezentowana w rzeszowskim BWA to następny po prezentacjach w rzeszowskim Ratuszu, Galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie fragment kolekcji. Na wystawę składa się 60 dzieł, głównie obrazów 30 artystów. Obok najnowszych skarbów ofiarowanych nam przez Łukasza Gila, Elżbietę Groessową, Piotra Kuklę, czy Beatę Cedrzyńską są również najświeższe zakupy: Renaty Pisarek, Ryszarda Kortyki, Barbary Gruszki i Anety Panas. Przypominamy również artystów już nieżyjących jak Roman Prokulewicz, Marian Ziemski i Anna Justyna Hubert.
Aneks do wystawy zaprezentujemy w dniach od 18.07.2025 do 28.07.2025 w Galerii pod Ratuszem.

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
17 853 38 11

ul. Jana III Sobieskiego 18

35-002 Rzeszów

17.07.2025 - 31.08.2025