Twórczość pioniera koreańskiej sztuki abstrakcyjnej zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Europie – w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – w formie immersyjnej pracy wideo. Pokaz zorganizowany jest z okazji 110. rocznicy urodzin malarza.
Drogę twórczą koreańskiego artysty można podzielić na trzy etapy. Pierwszy – od połowy lat trzydziestych do początku lat pięćdziesiątych XX wieku – to czas wyłaniania się awangardowych grup w Japonii i Korei, tworzenia podstaw pod abstrakcyjną formę jego późniejszej sztuki. Drugi okres – od lat pięćdziesiątych do początku lat sześćdziesiątych – przypada na czas jego pobytu w Paryżu i Seulu. Kim Whanki maluje wówczas częściowo abstrakcyjne obrazy, na których pojawiają się koreańskie motywy: dzban, góry, księżyc. Trzeci etap twórczości związany jest z jego pobytem w Nowym Jorku od 1963 do 1974 roku. W wyniku eksperymentów z kompozycją i użyciem różnych materiałów artysta wykształca czysto abstrakcyjny styl, bazujący na rozłożeniu drobnych plam koloru na powierzchni obrazów. Pokazywana na wystawie praca wideo składa się z trzech części, przedstawiających piętnaście najważniejszych dzieł, charakterystycznych dla poszczególnych etapów twórczości artysty. Widzowie mogą obejrzeć ewolucję stylu malarza w stronę czystej abstrakcji oraz doświadczyć uniwersalnego piękna, które przekracza granice kulturowe.
Wystawie Duet. Pieśń z wszechświata towarzyszy program performatywny przygotowany we współpracy z polskimi artystami. Mamy nadzieję, że poprzez ruch ich ciał oraz ujęcia z filmu malarskie prace przekroczą granice czasu i kultury, by wybrzmieć i skomponować się z naszą epoką.
Podczas otwarcia wystawy odbędzie się występ Aleksandry Dziurosz – tancerki, choreografki, dyrektorki Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektorki artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw Dance Days, pedagożki tańca współczesnego związanej z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, dyrektorki artystycznej Chopin University Dance Company.