Z radością zapraszam na indywidualną wystawę Katarzyny Proniewskiej-Mazurek . „Miss Venezia”, która odbędzie się w dniach 18. 07 - 10.08 w mia ART GALLERY we Wrocławiu.
W najnowszym cyklu prac, Proniewska-Mazurek, rzeźbiarka i scenografka związana z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, eksploruje tematykę katastrofy klimatycznej, gnijącego miasta oraz dramatycznych zmian zachodzących na całej planecie.
Kurator wystawy, Bogusław Deptuła, opisuje artystyczne inspiracje Katarzyny Proniewskiej-Mazurek:
„Drogi artystycznych inspiracji są dość niezwykłe – od śmieci wyławianych podczas weneckiej aqua alta, przez wodorosty pochodzące z wody, aż po różne inne naturalne i sztuczne przedmioty. Artystka pisze: Inspiracją do powstania obiektów był mój pobyt w Wenecji podczas wyjątkowej powodzi w 2019 roku. W trakcie jej trwania zbierałam na zalanych ulicach wodorosty, które później dokumentowałam w formie odlewów. Natknęłam się również na unoszące się na wodzie na jednym z pustych placów dwa bliźniacze niemowlęce ubranka z napisem „Miss Venezia”.
Wspólnym przystankiem do tego spotkania były ekologia i wyobraźnia, zrealizowane w nietypowym materiale rzeźbiarskim – jedwabiu pokrytym silikonem i delikatnie barwionym. Pastelowe „niedokolory” z dominującymi odcieniami różu i zieleni łączą w sobie elementy naturalne i sztuczne. Takie formy i zestawienia są rzadko spotykane. Artystka unika dosłowności, jednoznaczności i trywialności, tworząc dzieła pełne wrażliwości i subtelności.”
Katarzyna Proniewska-Mazurek to artystka o szerokim zakresie działalności – od teatru i rzeźby po obraz i bio-art. Jej prace często koncentrują się na problematyce cielesności i afekcie, a także zagrożeniach związanych z destrukcyjnymi działaniami ludzi w epoce antropocenu. Jest również profesorką na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi swoją własną pracownię.
Kurator: Bogusław Deptuła
Katarzyna Proniewska-Mazurek, rzeźbiarka i scenografka. Jej działalność artystyczna obejmuje wiele różnych gatunków i sposobów ekspresji, od teatru po rzeźbę, tworzenie obrazu i bio-art. Jako artystkę porusza ją tematyka związana z kwestią cielesności i problematyka z obszaru afektu. Od lat poświęca uwagę zagrożeniom wynikającym z destrukcyjnych działań ludzi w epoce antropocenu, tworzy opowieść o potencjalnej biologii końca. W szczególny sposób inspiruje ją botanika. W ramach wypowiedzi artystycznej kreuje dalekie od figuracji formy składające się z cząstek cielesności roślinnych, ludzkich i zwierzęcych. W pracy wykorzystuje takie materiały jak tworzywa sztuczne, silikon. Bywa też, iż w jej rzeźbach pojawiają się części żywych roślin. W zależności od zastosowanych materiałów jej prace są trwałe lub też podlegają ciągłej metamorfozie. Oprócz działalności artystycznej jest profesorką na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi swoją własną pracownię.