Katarzyna Górna - Piknik na skraju drogi


14.07.2019 - 13.09.2019

Wystawa prezentuje prace z trzech różnych okresów twórczości Katarzyny Górnej, budując opowieść o przemocy klasowej, opresji i byciu razem na zdewastowanej planecie.

 

W twórczości wywodzącej się ze sztuki krytycznej Górna przygląda się społeczno-kulturowym reżimom. Artystka odnosząc się do nich z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, ucieka jednoznacznym ocenom, balansuje między eskapizmem i zaangażowaniem. W ostatnich latach, obok krytyki społeczeństwa patriarchalnego i relacji pracy, w polu jej zainteresowań znalazły się również powiązania wielkiego kapitału z degradacją środowiska naturalnego.


Wystawa prezentuje cykl fotografii według niezrealizowanego pomysłu z połowy lat 90., wideo z okresu zainteresowania queerową ekspresją oraz najnowsze realizacje dotyczące wyzysku w dobie kapitałocenu. W pracy Zagłada Ludzkości czterech multimilionerów dzieli się pomysłami na spieniężenie pogarszającej się sytuacji na ziemi, mieszając futurystyczne wizje z biznesowym żargonem. Reprezentanci „jednego procenta” zastanawiają się jak wyzyskiwać, dominować i utrzymać władzę w sytuacji kryzysu, który sami wywołali. Najnowsza realizacja Piknik na Skraju Drogi wyobraża sytuacje towarzyską w apokaliptycznym krajobrazie, gdzie nowe międzygatunkowe hybrydy żyją wspólnie na zgliszczach po katastrofie klimatycznej. To wizja celebrowania wspólnego życia niejako na wyrost, w toksycznym świecie obezwładniającego marazmu i bezsilności. (...)

[fragment opisu wystawy]

 

Kurator: Jakub Gawkowski

Kronika Centrum Sztuki Współczesnej
32 281 81 33

Rynek 26

41-902 Bytom

14.07.2019 - 13.09.2019