Kasia Kmita – Foyer


01.10.2020 - 22.11.2020

Miejsce wystawy: foyer Kina Muranów, ul. Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa

Kodra, technika, w której Kasia Kmita realizuje prace z wystawy „Foyer”, pochodzi z tradycji kultury ludowej. Figuratywna łowicka wycinanka służyła do przedstawiania ważnych zdarzeń z życia wspólnoty, takich jak święta i rytuały. Kmita używa jej jako narzędzie tworzenia wizualnych zapisów współczesnego życia społecznego.

Kmita łączy zainteresowanie kodrą z fascynacją kinem i możliwościami jakie stwarza użycie kinematograficznego języka w kreowaniu nieruchomego obrazu.

Jeżeli spojrzeć na prace Kasi Kmity jak na formę non-camerowego filmu, to trzeba by mówić o „kinie” paradokumentalnym. Wszystkie przedstawione tu postaci i sceny zostały przez artystkę zobaczone, zapamiętane i odtworzone w technice wycinanki.

„Foyer”, jest kontynuacją projektu „Panorama horyzontalna”, który artystka pokazała podczas MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2019 roku. Bohaterką tamtej wystawy była publiczność festiwalu. Artystka przedstawiała ludzi, których połączyła potrzeba wspólnego przeżywania filmowych obrazów.

Nową wystawę Kmita umieszcza w foyer kina Muranów. To wnętrze zajmuje szczególne miejsce w emocjonalnej topografii warszawskich kinomanek i kinomanów. Muranów jest instytucją będącą ośrodkiem i symbolem kultury filmowej. Jego foyer stanowi przedsionek sal projekcyjnych, w których filmów się nie konsumuje, lecz się je przeżywa.

Kurator: Stach Szabłowski

Krupa Gallery Studio

Ofiar Oświęcimskich 14

Wrocław

01.10.2020 - 22.11.2020

wernisaż

30.09.2020

18:00

Patronat medialny