Artystki: Gosia Bartosik, Anna Baumgart, Teresa Gierzyńska, Michał Jankowski, Aleksandra Kubiak, Anna Kutera, Zbigniew Libera, Liliana Zeic
Co mają rośliny i miłość ze sobą wspólnego? Według Marcela Prousta dużo. Właśnie rośliny służą mu jako metafory do opisania złożoności ludzkiej miłości. Dla Prousta miłość ludzka jest niczym „ciało roślinne”, funkcjonujące jako rozproszony system różnorodnych połączeń.
Wystawa Kartografie uczuć wzniosłych podąża za Proustem w jego przekonaniu, że miłość ludzka jest bardziej skomplikowana, niż się ją przedstawia i przygląda się jej, jako uczuciu w napięciu między normami społecznymi, twierdzeniami naukowymi i pragnieniem. Pyta o to, jak i dlaczego kochamy, jak kształtujemy nasze życie, nasze rodziny i przyjaźnie. Co jest naturalnego w naszych uczuciach i dlaczego w stosunku do tych skądinąd prywatnych spraw wywierana jest tak silna presja społeczna?
W sztuce te pytania stawiane są nie od dziś. Różne pokolenia artystyczne mierzyły się z nimi, na co chce zwrócić uwagę ta wystawa. Wszystkie prezentowane prace są opowieściami o miłości i jej różnych wymiarach, od np. miłości macierzyńskiej po miłość-nienawiść, od miłości, która jest wroga i krzywdząca lub stającą się skazą na życie po taką, która jest piękna i uszczęśliwia.
Zamierzeniem wystawy jest polifoniczność, bynajmniej nie to, by wiele głosów przemawiało jednym głosem – ma rozbrzmieć kakofonia miłości!
Kuratorka wystawy: Lawinia Rate