Wernisaż wystawy malarstwa węgierskiego artysty Karoly Borbely w BWA Olkusz w ramach XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2024.
Karoly Borbely urodził się w Hédervár 30 października 1958 roku. Od 1980 roku zajmuje się pedagogiką artystyczną na Wydziale Apaczái Csere János Uniwersytetu Istvána Széchenyi. Studia artystyczne ukończył w 1988 roku na Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych, następnie w 2006 roku uzyskał dyplom terapeuty sztuki na Uniwersytecie w Pécs, a w 2017 roku zrobił doktorat z artystycznej pedagogiki. Od 1980 roku brał udział w sześćdziesięciu pięciu wystawach indywidualnych i ponad dwustu zbiorowych. Jest członkiem Krajowego Stowarzyszenia Artystów Węgierskich, członkiem-założycielem Warsztatu Graficznego Győr i członkiem Towarzystwa Artystycznego Art- Flexum oraz Stowarzyszenia Art World Hungary.
W 2023 roku otrzymał nagrodę oraz dyplom uznania Węgierskiej Akademii Sztuk za pracę w dziedzinie pedagogiki sztuki Ministra Kultury im. Jánosa Apáczai Csere.
W jubileuszowym, bo 20 Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Srebrne Miasto”, będącym najważniejszym w tym roku wydarzeniem w życiu galerii, wezmą udział 24 artystki i artyści z siedmiu krajów. Będą to: Stanisław Stach, na co dzień dyrektor olkuskiego BWA, Anna Płachecka- Śniadach, Grzegorz Skrzypek, Edward Gałustow (Białoruś), Anita Baenisch-Juda, Vladislav Stalmakhov (Białoruś), Joanna Banek, Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia/Polska), Borbély Károly (Węgry), Mirosław Michalski, Tomasz Komorowski, Leonora Yakimaschenko (Ukraina), Raof Imad Abdul Salamalattar (Kurdystan), Wahbi Rasool Ahmed (Kurdystan), Costin Brateanu (Rumunia), Gocha Chkhaidze (Gruzja), Szabó Béla (Węgry), Irakli Chogovadze (Gruzja), Paweł Olchawa, Dorota Waligóra, Marek Hołda, Oksana Popinova (Ukraina), Michał Kwarciak i Ryszard Kucab. W ramach pleneru odbywać się będą wycieczki, w tym wyjazd do Krakowa połączony z kolacją w Dworze w Tomaszowicach w gościnie u Ziyada Raoofa Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, a także zwiedzanie Olkusza (Podziemny Olkusz, Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła), spacer po Pustyni Błędowskiej i plenerowe malowanie na zamku w Rabsztynie. Każdy z uczestników pleneru pozostawi w zbiorach Galerii jedną pracę, która wzbogaci Kolekcję Sztuki Współczesnej w zbiorach BWA Olkusz. Wystawa poplenerowa, na której obejrzeć będzie można efekt wizyty artystów na ziemi olkuskiej, obejrzymy w listopadzie.
GSW BWA w Olkuszu organizuje wystawy, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty i wykłady o sztuce, dzięki finansowaniu przez Województwo Małopolskie, Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Urząd Miasta w Olkuszu. Mecenasi Galerii BWA w Olkuszu: ZAiKS, INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, el-logic INDUSTRIAL INSTALLATIONS, Hasper, Towarzystwo Doradcze Akcept s.c., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o, LUKS, Drukarnia Grafpress, Emalia S.A, AFRONT, Artur Sokół, Bistro u Mocnych i Marcin Macek.