Karolina Skorek – Lux et Umbra – między światłem a cieniem


24.09.2022 - 21.10.2022

W katowickim salonie Goldenmark rozpocznie się wystawa Karoliny Skorek „Lux et Umbra – między światłem a cieniem”. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć na żywo prace artystki, której zdjęcia publikowane były m.in. w międzynarodowych wydaniach prestiżowych magazynów "Vogue" i „Harper’s Bazaar”.

Karolina Skorek jest artystką multidyscyplinarną, działającą głównie w technikach fotograficznych, malarskich oraz grafiki warsztatowej. To specjalistka w dziedzinie zdjęć portretowych, cyfrowo przetworzonych w stylu realizmu magicznego. Urodziła się w Sosnowcu, a po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z tytułem magistra sztuki wyjechała do Północnej Walii, gdzie rozpoczęła studia magisterskie na wydziale ilustracji Uniwersytetu Glyndwr we Wrexham. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.

W wyniku nieustannej pracy twórczej, poszukiwań, eksperymentów i samodoskonalenia Karolina Skorek stworzyła swój indywidualny styl, który jest doceniany przez środowiska artystyczne poprzez zaproszenia do współudziału w prestiżowych wystawach oraz publikacjach. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w zagranicznych wydaniach magazynów „Vogue” czy „Harper’s Bazaar”, regularnie podbijają także serca jurorów w międzynarodowych konkursach fotograficznych.

 

„Lux et Umbra - między światłem a cieniem”, wypowiedź artystyczna Karoliny Skorek to mikstura włoskiej komedii dell’arte, odniesień do przedchrześcijańskich motywów, cytatów religijnych, a także elementów i wzorów alchemicznych oraz okultystycznych. Artystka nawiązuje też do literatury pięknej i jungowskich archetypów.  Z obrazów Karoliny Skorek uderza inspiracja sztuką szkoły bolońskiej – szczególnie Guido Renim, Caravaggia czy Dante Rossettiego. Artystka wykorzystuje nie tylko symbolikę zaczerpniętą z prac wielkich mistrzów malarstwa. Cytuje także układy kompozycyjne z arcydzieł sztuki malarskiej, a dla budowania pożądanego wyrazu w swoich pracach stosuje technikę Chiaroscuro (wł. Chiaro- światło, Scuro-mrok). Artystka jest “malarką światła”, które stanowi w jej pracach kluczową wartość i od którego zaczyna się proces definiowania kompozycji i selekcjonowania użytych w procesie twórczym narzędzi i rozwiązań formalnych. Obrazy tworzące wystawę “Lux et Umbra - między światłem a cieniem” snują tajemniczą opowieść. - To pełen metafor rozkład tarota, który artystka przed nami stawia. Wczytajmy się w ich przekaz i odnajdźmy w nim wróżbę dla nas samych.
Kuratorka wystawy: Dagmara Giej-Rusnak

Salonu Sztuki Goldenmark

Młyńska 17

Katowice

24.09.2022 - 21.10.2022

wernisaż

23.09.2022

19:00