Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo


15.11.2023 - 15.11.2023

Bezprecedensowe w skali całego świata przedsięwzięcie widowiskowe już 18 listopada otworzy swoje podwoje na błoniach PGE Stadionu Narodowego, by pokazać największy skarb Watykanu – Kaplicę Sykstyńską. Miejsce konklawe oraz najsłynniejsza przestrzeń muzealna odtworzona zostanie w monumentalnej budowli, którą realizuje Dom Emisyjny Manuscriptum pod auspicjami Muzeów Watykańskich (© Governatorato dello S.C.V. Direzione dei Musei 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE) i w ścisłej współpracy z Scripta Maneant (© Scripta Maneant 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE). Immersyjny, multisensoryczny i edukacyjny pokaz odzwierciedlającej w najdrobniejszych detalach Kaplicy, będzie można podziwiać w 90-minutowym, zapierającym dech w piersiach pokazie, którego jeszcze nigdy świat nie widział. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to projekt spektakularny pod względem technologicznego rozmachu, który z Polski wyruszy w świat.


„Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia, do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł” – zapisał słynny niemiecki twórca Johann Wolfgang Goethe. 

Każdy, kto chciał to zobaczyć, musiał do tej pory wybrać się do Rzymu, by w tłumie zwiedzających zerknąć, raptem przez 15 minut, na Sąd Ostateczny, Stworzenie Adama lub jedną z namalowanych tam 16 biblijnych scen rodzajowych. Wraz z postępem technologii i rozwojem kultury obrazu ruchomego nawet Kaplica Sykstyńska przeniosła swoje cuda w świat doznań multisensorycznych. Dziś zaciekawi i przyciągnie nie tylko wielbiciela sztuki sakralnej, ale i zwykłego widza, także młodego człowieka, którego uwagę przykuwa częściej obraz RUCHOMY.

Ta multimedialna, multisensoryczna, immersyjna Wystawa po raz pierwszy zostanie pokazana nad Wisłą. To właśnie Polska została wybrana jako pierwszy kraj, w którym będzie można ją obejrzeć. Miasto mogące ją obecnie podziwiać to Warszawa a kolejne to Kraków i Gdańsk. W każdym wystawa będzie obecna tylko trzy miesiące, by ostatecznie ruszyć na podbój Europy i świata. Pod jej realizację zbudowane zostały dwie wielkie hale na błoniach PGE Stadionu Narodowego. 

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, mającą odwzorować prawdziwy budynek w prawie naturalnym wymiarach. Całość zajmie powierzchnię blisko 2000 m². Obrazy będą wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” będzie wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeów Watykańskich (© Governatorato dello S.C.V. Direzione dei Musei 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE) i w ścisłej współpracy z Scripta Maneant (© Scripta Maneant 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE).

Po raz pierwszy w historii zobaczymy Kaplicę odwzorowaną w swojej prawie  naturalnej wielkości. Dzięki temu zapoznamy się z dziełem, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w samym Watykanie – z bliska. Dzięki Wystawie będzie można chłonąć ogrom dzieł, podziwiać geniusz renesansowych twórców wszystkimi zmysłami, bo to jest clou samej Wystawy. W opinii wielu osób, będzie to największe wydarzenie kulturalne w Polsce w tym wieku. To będzie prawdziwa uczta – duchowa i estetyczna – tłumaczy Bartłomiej Feluś, organizator wystawy, Dom Emisyjny Manuscriptum, oficyny wydawniczczej, specjalizującej się się w replikowaniu zwykle nieudostępnianych publicznie najważniejszych woluminów, manuskryptów i inkunabułów. 


Backgrounder
Na przestrzeni lat zainteresowanie Kaplicą Sykstyńską nie słabnie – do dziś jest ona miejscem, do którego ustawiają się gigantyczne kolejki turystów. Wielu twórców z całego świata zjeżdżało do Watykanu tylko po to, aby zapoznać się z dziełem Michała Anioła. Niedługo obcowanie z tym zabytkiem przeniesie się w zupełnie inny wymiar – żeby zobaczyć Kaplicę Sykstyńską nie trzeba będzie już jechać do Włoch. To Kaplica Sykstyńska przyjedzie do Polski.  

Stworzenie Adama na wyciągnięcie ręki
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” umożliwia zapoznanie się z freskami w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny dla turystów. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć z bliska czy zrobić zdjęcie dziełom, z którymi bliższy kontakt w Kaplicy Sykstyńskiej jest mocno ograniczony. 
W obiekcie panuje całkowity zakaz fotografowania fresków. Tego typu restrykcje nie będą obowiązywać na wystawie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Wystawa to multisensoryczne doświadczenie, które pozwoli na zapoznanie się z historią obiektu, a także z innymi dziełami Michała Anioła i największych renesansowych twórców. 

Na wystawie zostanie użyty najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie - między innymi prawie 50 projektorów laserowych najwyższej rozdzielczości. Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia i przeżywania „spektaklu” wszystkimi zmysłami. Obejrzą film o Kaplicy Sykstyńskiej, przeczytają ciekawostki z nią związane, zobaczą repliki rzeźb Michała Anioła, jego najsłynniejszych dzieł, takich jak Dawid czy Pietà. Jako Dom Emisyjny Manusctriptum jesteśmy niezwykle dumni z roli, jaką pełnimy w tak wyjątkowym projekcie – podkreśla Bartłomiej Feluś, Producentem wystawy jest Agencja Live, m.in. organizator cyklu koncertowego Żywiec Męskie Granie, SBM FFestiwal, Fryderyki czy Wodecki Twist.
 

Błonia, PGE Narodowy

Warszawa

15.11.2023 - 15.11.2023

wernisaż

15.11.2023

16:00