Wystawa malarstwa Kamili Sitak „Sztuka równowagi” przedstawia cykl obrazów malowanych z myślą o kobietach w procesie zmiany. Wybierając motyw tańca, który na płótnach przechodzi w niezliczone próby lub czasem wręcz w bezruch, artystka porusza nurtujące ją treści i przekazuje swój autorski komentarz.
W pracach Kamili Sitak otwiera się przestrzeń do wielowarstwowej interpretacji. Znaleźć w nich można opowieść o przeżyciach kochającej ruch kobiety, ekstatycznych i uwalniających, a także o trudnych doświadczeniach ,kiedy trzeba stanąć wobec ograniczeń. Odnajdywanie własnej drogi do spełnienia w niesprzyjających sytuacjach jest zaledwie jednym z wyzwań dla współczesnej kobiety…
Kamila Sitak tworzy w kilku obszarach artystycznych. A co jest dla artystki najbliższe?
"Teatr, balet, taniec, to jest to, co mi w duszy gra najbardziej, co wywołuje we mnie pozytywne emocje. To przekładam na płótno, tym chcę się dzielić i to chcę pokazywać dalej (...)"
Kamila Sitak studiowała na ASP we Wrocławiu i w Warszawie projektowanie wnętrz i wystaw. W ramach konkursu europejskiego dla młodych malarzy „Golden Kentaur” otrzymała stypendium w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek zarządzanie dla artystów i kuratorów, a także kurs MBA.
Swoje zamiłowanie do motywów lekkości i przeciwwagi w ruchu artystka zawdzięcza współpracy w przeszłości z Jerzym Kędziorą. Zaczerpnięty z rzeźb mistrza motyw przewodni balansowania przenosi w nurt malarstwa figuratywnego, które niejednokrotnie przechodzi w abstrakcję, zagadkowy bezmiar. Twórczo zafascynowana procesem transformacji propaguje ideę „wnętrza do sztuki – sztuka do wnętrz” łącząc malarstwo z prowadzeniem własnej pracowni projektowania wnętrz Artkam.
Fascynacją artystki jest także jeździectwo, a konkretnie dyscyplina ujeżdżenia, zwana potocznie „tańcem z koniem do muzyki”. Kamila Sitak była członkinią Kadry Narodowej w Ujeżdżeniu. Sukcesy z zakresu profesjonalnego jeździectwa dały jej dobry grunt do dalszej pracy nad sobą w rozwoju artystycznym, a także pokorę i wytrwałość do nieustannego udoskonalania warsztatu.„Sztuka równowagi” to jednocześnie projekt artystyczny powiązany z karnawałem oraz spotkaniem urodzinowym artystki przygotowującej się do kolejnej dekady życia. Dla gości „Apteki Sztuki” jest szczególną okazją do celebracji kobiecości i wyjątkowego czasu w Nowym Roku 2024.