Kamila Stovrag zajmuje się malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Młoda artystka budując przez sztukę alternatywny świat, wskazuje na realne zagrożenia wynikające z ludzkiej nadaktywności i jednocześnie wyprowadza nas ze stanu frustracji, i bynajmniej nie wzmacnia u widza postawy eskapistycznej, a ta u artystki ewoluowała, ale poprzez wywoływanie emocji wzbudza pozytywną energię, która jest niezbędna do przemiany.
Kwiat przebiśnieg. Charakteryzująca się bielą roślina przechodzi na płaszczyznę malarstwa Stovrag, a podczas wędrówki pod wpływem światła dyskretnie gubi biel i nie dość, że nabiera barw często bliskich estetyce hippies, to jeszcze się przeobraża, by stać się np. drzewem umocowanym horyzontalnie w alternatywnej rzeczywistości albo grzybem z płaskim kapeluszem. Nad tym życiem czuwa „upostaciowiona pneuma”.
Łagodne Królestwo staje się światem godnym pożądania. Rodzi się z bogatej wyobraźni artystki. Łagodne Królestwo czuje się zadomowione w kosmosie. Jest obecne we wszechświecie. Łagodne Królestwo obejmuje z troską planety. Właściwie je wypełnia. Wyczekiwane z tęsknotą odpowiada na wołanie o przybycie. Nie panuje. Jest! Utopia?
Czy Era Wodnika nadeszła czy nie? W filmie Miloša Formana Hair na wstępie czarnoskóra śpiewaczka wykonuje Aquarius. Śpiewa o złotym i pełnym obfitości czasie wyzwolenia umysłu, harmonii, pokoju, miłości, zrozumienia i empatii. Obecna rzeczywistość zdaje się przeczyć obwieszczonemu w 2020 roku przyjściu Ery Wodnika. 2024 r. okaże się przełomowy (?).
Kamila Stovrag budując przez sztukę alternatywny świat, wskazuje na realne zagrożenia wynikające z ludzkiej nadaktywności i jednocześnie wyprowadza nas ze stanu frustracji, i bynajmniej nie wzmacnia u widza postawy eskapistycznej, a ta u artystki ewoluowała, ale poprzez wywoływanie emocji wzbudza pozytywną energię, która jest niezbędna do przemiany.
Olimpia Maciejewska
Kuratorzy: Jacek Kasjanowicz, Olimpia Maciejewska