Juliusz Joniak urodzony w 1925 roku we Lwowie ukończył w rodzinnym mieście podczas okupacji w latach 1941-1945 Szkołę Przemysłu Artystycznego. Po wojnie student-repatriant ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dwa wydziały: Malarstwo u Prof. Czesława Rzepińskiego, który zaproponował mu asystenturę i Grafikę Artystyczną u Profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Przeszedł na ASP wszystkie szczeble akademickiej kariery zwieńczonej profesurą zwyczajną. Był Dziekanem Wydziału Malarstwa (1978-1981) i Prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-1984).
Działalność artystyczna to udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w II, III i IV Ogólnopolskich Wystawach Plastyki, wystawie w Arsenale, „Junge Generation” – Berlin, Lipsk. Współczesne malarstwo: Sofia, Praga, Kijów, Bratysława, Drezno, Nancy, Valloris, Biennale Sztuki – Merignac, Biennale „Sport w sztuce” – Madryt, Barcelona, „Pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych” – Ateny, Saloniki, „Ateliereinblicke” – Kunsthalle, Norymberga.
Wystawy indywidualne w Polsce i za granicą w Bergen, Lipsku, Pradze, Mainz, Aschaffenburgu, Wiesbaden…
W 1995 roku otrzymał najwyższą nagrodę na VII Festiwalu Sztuk w Magné – Francja, w którym uczestniczyło ponad 160. malarzy ze wszystkich kontynentów, po czym został Członkiem Honorowym Académie Européene des Arts w Paryżu.
Był laureatem szeregu nagród i wyróżnień, Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2001-2021, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Pełnił Juliusz Joniak we władzach Okręgu Krakowskiego ZPAP i w Zarządzie Głównym szereg odpowiedzialnych funkcji: przez dwie kadencje był Wiceprezesem ZPAP Okręgu Krakowskiego, działał w różnych komisjach i sekcji Malarstwa Zarządu Głównego ZPAP. Za ratowanie TPSP i udział w jego odradzaniu, Prezydent RP odznaczył w 2004 roku Profesora Juliusza Joniaka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 12 kwietna 2021 r. w Krakowie.
Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.