Wystawa „Pomiędzy zapamiętanym a zapomnianym” dotyczy wielu wymiarów znaczeniowych koncentrując się szczególnie wokół językowych i semantycznych aspektów pracy twórczej. Działania Artystki stanowią spójną lecz jednocześnie zewnętrzną perspektywę odzwierciedlającą jej doświadczenia związane z pobytem w Polsce (od jesieni 2019 roku), który zbiegł się z okresem pandemii, co znacząco wpłynęło na poszerzenie artystycznych poszukiwań.
Kluczowe wątki rozwijane w twórczości Joanny Pottle odnoszą się do dziedzictwa kulturowego i społecznych mechanizmów jego konstruowania poprzez interpretację teraźniejszości w oparciu o przeszłość. Idee te obejmują abstrakcyjne obrazowanie przemieszczających się granic, dawne i obecne konteksty geopolityczne, odwzorowanie krajobrazów fizycznych, kulturowych i pamięciowych, materialne i niematerialne dziedzictwo, tożsamość oraz przynależność, (re)negocjację wcześniej nieopowiedzianych, niewysłuchanych lub sprzecznych narracji oraz relacji przebiegających na linii jednostka kontra zbiorowość.
W większości swoich prac Joanna Pottle tworzy, jak sama go nazywa „nowy język obrazowania” lub „wizualny alfabet”, w którym łączy wpływy języka polskiego, rzeczywistego i kulturowego krajobrazu oraz pamięci zbiorowej z ludzką cielesnością przedstawiając je z perspektywy autobiograficznej. Jej kompozycje koncentrują się na punktach przecięcia i tego, co pomiędzy umiejscawiając się w obszarze materialnej niejednoznaczności, żywych kolorów, kłębiących się kształtów, konturów i wielowarstwowych przeżyć.
Wystawa prezentuje dorobek Artystki powstały podczas jej pobytu w Krakowie w ramach stypendium amerykańsko-polskiej Komisji Fulbrighta w latach 2019-2020 (ostatecznie zakończonego jesienią 2021 roku), a także realizacje, które powstały po oficjalnym zakończeniu okresu stypendialnego i przyczyniły się do wznowienia grantu w 2021 roku.
Joanna Pottle (ur. w Richmond w stanie Wirginia) jest amerykańską artystką wizualną, badaczką, edukatorką i kuratorką. Jej praktyka artystyczna to połączenie malarstwa, grafiki rysunku i instalacji. Uczestniczyła w licznych wystawach, grantach i rezydencjach w kraju i za granicą, m.in. the 17th International Mark Rothko Painting Symposium we wrześniu 2021 w Centrum Sztuki im. Marka Rothko w Daugavpils (Łotwa), Jest stypendystką Ambasady USA w Polsce. Joanna Pottle jest absolwentką James Madison University, posiada licencjat ze sztuki oraz licencjat z historii sztuki (kierunek edukacja artystyczna). Absolwentka Stypendium Fulbrighta w Krakowie (2019- 2020/21), podczas którego realizowała projekty artystyczne, pracę kuratorską i programy edukacyjne we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Obecnie kończy studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim (planowany termin ukończenia czerwiec 2022 roku), koncentrując się na wzajemnym oddziaływaniu sztuki i demokracji, dziedzictwie kulturowym oraz pamięci i przestrzeni zbiorowej.