Joanna KARPOWICZ "Powrót" - W Galerii ARTEMIS


10.06.2020 - 20.06.2020

Zaplanowany na 26 marca br. wernisaż wystawy malarstwa Joanny KARPOWICZ "Powrót", dedykowanej Stanisławowi Lemowi, nie mógł się odbyć.

Doczekalismy powrotu do działalności; Galeria ARTEMIS zaprasza serdecznie do odwiedzenia w godzinach otwarcia galerii do 20 czerwca br.

Wielu malarzy inspirowała literatura, tak jak wielu pisarzy uwodziło malarstwo. Nie bez przyczyny przywołuję malarza Edwarda Hoppera, miłośnika Baudelaire`a i Verlaine`a, którego poetycki realizm jest „bliskim krewnym” wyobraźni Joanny Karpowicz. Odczytuję w jej obrazach „marzycielstwo myśli”, fantazję i swoistą filozofię przestrzeni. Według autorki, wystawa „Powrót” inspirowana jest powieścią Stanisława Lema, „Powrót z gwiazd”. Przypomnę, że tematem książki jest wracający na Ziemię kosmiczny statek „Prometeusz”. Tymczasem na Ziemi, z powodu dylatacji czasu, minęło już tyle lat, że kosmiczna misja nie wzbudza  specjalnego zainteresowania, a postęp cywilizacyjny zupełnie odmienił ludzkie życie. Z tym bezawaryjnym światem zderzają się bohaterowie wyprawy. Ale ten sprawnie funkcjonujący, pozornie bezpieczny i niezawodny mechanizm wzbudza niepokój i tworzy międzyludzkie napięcia. Te niepokoje harmonii i porządku odnajduję w lapidarnych, wręcz aforystycznych obrazach Joanny Karpowicz. Jak pisał w swoim wierszu „Epilog” Robert Lowell, jesteśmy na tym świecie jedynie „biednymi przelotnymi faktami”.

 Ewa Lipska

ARTEMIS - Galeria Sztuki
12 422 03 94

Poselska 15

31-002 Kraków

10.06.2020 - 20.06.2020