Promocja książki: 16 kwietnia g. 17
Wernisaż wystawy: 16 kwietnia g. 19
Książka:
Promocja książki Czas jest najprostsza rzeczą autorstwa Doroty Kozieradzkiej i Michała Szuszkiewicza. Publikacja opisuje historię podróży w czasie, którą para odbyła w ramach rezydencji artystycznej w Jędrzejowie, a następnie wystawy w tamtejszym Muzeum im. Przypkowskich.
W wydarzeniu uczestniczyć będą autorka i autor oraz projektant książki Władysław Buchner, współwydawca książki Jan Przypkowski - dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz kuratorka i kurator wystawy Czas jest najprostszą rzeczą Matylda Prus i Stach Szabłowski.
Wystawa:
Gdybyśmy chcieli napisać rzecz o wystawie, którą przyszło nam zrobić razem, tak jak się wspólnie urządza się salon, napisalibyśmy, że tematem tego pokazu jest zazdrość, rywalizacja, pożądanie, chęć zawłaszczenia i dominacji, które składają się na miłość artystki i artysty, a może dwojga ludzi w ogóle. Ale jest w tej relacji również wzajemna fascynacja, zrozumienie i empatia. Słowa „jesteś moim słońcem” mogą być skierowane w stronę kogoś lub czegoś, w kim lub czym lokujemy uczucia, ale można je też odczytać jako alternatywną koncepcję przestrzeni, w której poruszają się nasze ciała. Słońce jest zatem centrum zdarzeń astronomicznych i centrum naszych osobistych historii.
“Twórcza natura śniła i tu, i tam ten sam sen, a jeśli można mówić o naśladownictwie, to z pewnością o wzajemnym tylko. (...) Jeśli dobrze rozumiałem naszego gospodarza, to interesowało go zagadnienie jedności ożywionej i owej tak zwanej nieożywionej przyrody, oraz myśl, że wobec niej grzeszymy, przeciągając zbyt wyraźną granicę między tymi dwiema dziedzinami, gdyż w istocie jest ona przecież przenikalna i właściwie nie ma takiej elementarnej zdolności, która byłaby wyłącznie zastrzeżona dla stworzeń żywych i której biolog nie mógłby studiować również na nieożywionym modelu.”
Thomas Mann Doktor Faustus
Artystka i artysta badają pole wzajemnego oddziaływania, podziału ról oraz kwestię autorstwa, a także to, w jaki sposób relacja dwojga osób może przekładać się na intermedialne napięcia.
Wzajemne przyciąganie ciał odbywa się na tle procesów historycznych i naturalnych. Kozieradzka podejmuje w swojej twórczości temat historii rodziny pisanej po linii żeńskiej, szukając alternatywy dla tradycyjnego drzewa genealogicznego. Szuszkiewicz natomiast zastanawia się, jak w prywatne opowieści i globalną historię zamieszane są inne żywe istoty. Następuje międzygatunkowe, interdyscyplinarne splątanie. Miejscem spotkania jest obraz.
Partner:
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Patronat:
Artinfo.pl , Notes na 6 tygodni
Dorota Kozieradzka, Ciało obrazu, fotografia, 2019
Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz, Jesteś moim Słońcem, wideo, 2021
Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz, Jesteś moim Słońcem, wideo, 2021
Dorota Kozieradzka, Michał Szuszkiewicz, Stworzenie świata nr 19, kolaż, 2013
Dorota Kozieradzka, Michał Szuszkiewicz, Stworzenie świata nr 36, kolaż, 2013