Jesienny Dobrostan – spotkanie ze sztuką i designem


29.09.2023 - 29.09.2023

Już 29 września we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR odbędzie się „Jesienny Dobrostan - Spotkanie ze Sztuką i Designem”. Jest to wyjątkowe, całodniowe wydarzenie, którego głównym celem jest promocja designu, wpływającego na nasze samopoczucie oraz dobrostan. Zapraszamy na ul. Braniborską 14. 

Wydarzenie „Jesienny Dobrostan - Spotkanie ze Sztuką i Designem” przyjmuje formułę "otwartego dnia", trwającego od godziny 12:00 do 22:00. W tym czasie przewidziane są różnorodne warsztaty, prelekcje i pokazy - zarówno dla projektantów, jak i innych gości wrocławskiej galerii. Wydarzenie kończy afterparty z udziałem DJ-a, które ma stworzyć okazję do swobodnych rozmów oraz nawiązywania nowych kontaktów. Równocześnie zorganizowane będą wystawy, które będą dostępne dla szerokiej publiczności przez dwa miesiące, pozwalając na dłuższy kontakt z prezentowaną sztuką i designem.

„Jesienny Dobrostan - Spotkania ze sztuką i designem” koncentruje się na idei uważności polegającej na pełnym zaangażowaniu w doświadczanie rzeczywistości. Wydarzenie ma na celu pokazanie, że projektanci i artyści mają realny wpływ na nasze samopoczucie i życie codzienne. Poprzez rzeczywisty kontakt z tworzywem, zaangażowanie zmysłów i zrozumienie struktury oraz funkcji projektów, tworzy się przestrzeń, która wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Sztuka jest tutaj postrzegana jako niezbędny element harmonijnego i spełnionego życia, która niesie emocje i rodzi egzystencjalne pytania.

Minimalizm i japońskie motywy
Podczas wydarzenia przewidzianych jest wiele atrakcyjnych wystaw. Jedną z nich jest wystawa Oskara Zięty pt. "Matt Is the New Shine". Oskar Zięta to znany designer, który specjalizuje się w projektach związanych z minimalizmem i nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi. Skupiając się na formie i kolorze projektów i eksperymentując z matową bielą, nadaje swoim pracom nową głębię oraz znaczenie. Całość performance ma na celu uwypuklenie kształtu, formy i detali jego prac.
Kolejną wystawą jest "Shibori – Slow Colors" Moniki Tatiany Idzikowskiej. Ta wystawa inspiruje się sztuką Japonii, tradycją barwienia tkanin shibori oraz innymi technikami barwierskimi. Monika Tatiana Idzikowska tworzy unikalne kolekcje tkanin, które odnoszą się do natury i piękna kolorów. Jej prace są połączeniem geometrii i miękkości tkanin, co tworzy mikroskalową opowieść o kolorze i formie komunikacji za pomocą barw.

Relacje, aury oraz materia
Z kolei Tomasz Chołuj prezentuje wystawę "Pielęgnuj", która eksploruje ważne tematy relacji i obecności we współczesnym świecie. Jego prace skupiają się na prostych, alegorycznych formach i minimalizmie formalnym i kolorystycznym. Poprzez swoje dzieła przekazuje głębokie emocje i analizuje ludzką kondycję. Chołuj jest twórcą, który wykorzystuje możliwie najprostsze środki graficzne do wyrażenia złożoności ludzkiej natury.
Warto także wspomnieć o "art&design – full focus" Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wystawa ta skupia się na pełnej koncentracji twórców na czterech kluczowych kategoriach: aurze, miejscu, idei i materii. Aura jest rozumiana jako niematerialna sfera, która wpływa na nasze emocje i nastrój. Miejsce to punkt w przestrzeni, który może wpłynąć na nasze tempo i sposób bycia. Idea jest abstrakcyjną koncepcją, którą twórca pragnie przekazać poprzez swoje dzieło. Natomiast materia to podstawa, na której twórca buduje swoje projekty i nadaje im fizyczną formę.

Sztuka, ornitologia i… motocykle
Podczas wydarzenia, będzie można mieć okazje zapoznać się z wystawą "Głosy natury", stanowiącą prezentację prac podróżników i fotografów - Marka Grymina i Elwiry Skrzypiec-Wallner. Artyści podróżują po świecie, tropiąc ptaki i dokumentując ich różnorodność. Ta wystawa jest poświęcona fenomenom ornitologicznym - zwłaszcza na Kubie, gdzie można spotkać np. najmniejszego ptaka na świecie. Wystawa ta nie tylko prezentuje piękno tych zwierząt, ale także wspiera stację ornitologiczną Uniwersytetu Wrocławskiego w Rudzie Milickiej.
Co ciekawe, na Jesiennym Dobrostanie będzie również możliwość podziwiania unikatowych… motocykli z kolekcji UNIKAT Motorworks. Firma ta została założona przez Grzegorza Korczaka, który wykorzystuje swoje umiejętności artystyczne do projektowania tego typu pojazdów, z których każdy jest dziełem sztuki i symbolizuje wolność i niezależność.


Warsztaty i premiery
Wystawy to tylko niektóre z atrakcji artystycznych, będących częścią Jesiennego Dobrostanu  wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Wydarzenie obfitować będzie również w warsztaty, prezentacje oraz dodatkowe aktywności kreatywne, które pozwolą uczestnikom na głębsze zrozumienie i docenienie sztuki i designu w kontekście dobrostanu i uważności. Warto zaznaczyć, że wydarzenie jest bezpłatne, a jedynym wymóg stanowi rejestracja dotycząca uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez marki współpracujące z galerią. W ramach tych nieodpłatnych zajęć będzie można wziąć udział m.in. w prelekcjach o doborze materacy dla sportowców, warsztatach dla dorosłych – takich jak KLER AROMA, świece i wino, owocowy tatuaż, las w słoiku i wiele innych. Warto odwiedzić także kącik zielonych porad oraz wziąć udział w premierze oprogramowania KOMANDOR SMART do projektowania mebli skrojonych pod konkretne potrzeby, odwiedzić VOXBOX marki Vox, który przeniesie nas  w wirtualną rzeczywistość z realnym meblem jako finiszem zabawy,  wziąć udział w pokazach kulinarnych baristycznych a nawet… badaniach profilaktycznych organizowanych przez FutureMeds  na parkingu galerii. 

Szczegółowe informacje na temat  wydarzenia, rejestracji na wybrane warsztaty oraz pełny program będą dostępne na stronie internetowej Galerii Wnętrz DOMAR, wydarzeniu na Facebooku na ulotkach dostępnych w galerii przed wydarzeniem i podczas Jesiennego Dobrostanu, 29 września.
https://domar.pl/event/jesienny-dobrostan/

wernisaż

29.09.2023

12:00