Jerzy Panek (1918 – 2001 ) urodził się w Tarnowie. Zyskał międzynarodowe uznanie przede wszystkim jako twórca o ogromnym dorobku drzeworytniczym. Jest również wybitnym malarzem i rysownikiem. W latach 90. uprawiał metalowe techniki graficzne, a także rysunek pastelową kredką. W latach 1937- 42 studiował na Wydziale Grafiki Państwowego Instytutu Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowniach Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Dyplom uzyskał w 1955 roku. W ramach "wymiany kulturalnej" w roku 1956 wyjechał na dwa miesiące do Chin. Pobyt ten miał duże znaczenie dla jego dalszej twórczości. W połowie lat 60. otrzymał propozycje objęcia katedry grafiki w PWSSP w Poznaniu, potem katedry rysunku w UMK w Toruniu. Z obu propozycji zrezygnował. Ostatecznie przyjął posadę wykładowcy na ASP w Krakowie, gdzie pracował przez krótki okres na przełomie lat 1967/68.
Jerzy Panek jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1963), Złotego Medalu na Triennale Sztuki w New Delhi (1971), Nagrody Prasy IV Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1972), Nagrody im.Jana Cybisa (1988). W roku 1993 Senat ASP w Krakowie nadał Jerzemu Pankowi tytuł Honorowego Profesora. Za całokształt pracy twórczej otrzymał otrzymał w roku 1998 Nagrodę Miasta Krakowa i Nagrodę Wojewody Krakowskiego. Prace Jerzego Panka znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Tokio, w The Wallace Collection i Tate Gallery w Londynie, w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Gabinecie Rycin w Dreźnie i w Zbiorach Graficznych Albertina w Wiedniu, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Artysta miał ponad czterdzieści indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. W latach 90. Dieter Burkamp, autor katalogu jego drzeworytów ( Jerzy Panek. Werkverzeichnis der graphischen Arbeiten 1939-1993, 1995 ) zorganizował indywidualne wystawy Jerzego Panka w Bergisch-Gladbach, Goslar, Paderborn, Oerlinghausen, a także w Instytutach Polskich w Berlinie, Dusseldorfie, Lipsku. Po śmierci artysty w 2001 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę pt. L`Hommage a Jerzy Panek , a w roku 2006 monograficzną wystawę artysty. W Jan Fejkiel Gallery artysta miał dotychczas dwanaście wystaw indywidualnych.