Wystawa prezentuje nieznane dzieła artysty z lat 90. XX wieku - collage. akwarele, mikro obiekty i prace powstałe z fascynacji kaligrafią wschodu. Pokazana zostanie dokumentacja wideo akcji użycia dymu jako tworzywa malarskiego z początku lat 90. ubiegłego wieku, oraz zdjęcia i artefakty działań performance. Wystawie towarzyszyć będzie ścieżka dźwiękowa: słowno-muzyczna interpretacja wierszy artysty [Sprechgesang - Zuzanna Paluch dźwięki - Andrzej Dudek- Durer, MarKrz].
Jarosław Paluh inspirował się w swojej drodze twórczej ideami FLUXUS - z charakterystycznymi dla tego ruchu: uznaniem w działaniach sztuki czynnika przypadku, post-profesjonalizmu (tendencja, której można szukać już u dadaistów). Jego prace – szczególnie video i performance - cechuje spontaniczność, poczucie humoru, czasem ironiczna gra z przeszłością w nadawanych tytułach swoich dzieł. Jednak przy całym dystansie swoich działań artystycznych, jego sztuka okazała się również trafną refleksją i ważnym głosem w dialogu o sztuce: miejsce i roli w przestrzeni społecznej, poszukiwanie nowych form ekspresji wyrazu i podążanie drogą ENERGII – EMOCJII – KONTEKSTU – INTERSUBIEKTYWNOŚCI, odejściem od SPOŁECZEŃSTWA GUSTU.
Taka postawa prowadziła do kontestacji rodzącego się w Polsce lat 90-tych rynku sztuki opartego na mechanizmach ekonomii liberalnej – gdzie wartość dzieła sztuki była poddana działaniom KURATORA, który przyjmował rolę decydenta wartości i promował idee ESTETYKA kontra SZTUKA. Gdzie ESTETYKA była tworzona na potrzeby rynku a SZTUKA odrzucana jako wartość niesprzyjająca rozwoju handlu działami sztuki. W pracach artysty można też zauważyć refleksję nad humanistyką w czasach antropocenu i rodzącą się epoką PLANETARNĄ.
Tytuł Wystawy „KSIEGA SŁÓW” nawiązuje do serii prac kaligraficznych oraz notatek , które prowadził przez cały czas swojej aktywności twórczej. Swoisty dziennik – notatki, zbiór cytatów, gry słowne, stanowią archeologiczny wymiar poznawczy inspiracji artysty. W poezji, którą uprawiał łamał schematy znaczeniowe i morfologiczne wyrazów, tworząc nowe pola interpretacji słów używanych w języku potocznym, ale też przywołanych z innych języków – łacina, francuski.
Jego sztuka uaktywnia sposoby i metody czerpania z własnej kreatywności, czego rezultatem jest większa receptywność i świadomość twórcza oraz zmusza odbiorcę do aktywnego czerpania z przedstawionych przez artystę źródeł inspiracji.
Kuratorzy: prof. Ryszard Ługowski i dr hab. Dariusz Mlącki
JAROSŁAW PALUH (PALUCH) (1967–1999)
Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – pracownie prof.: M.Koniecznego, J. Kaliny, E. Winiarskiego i dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Działalność akcjonerska -malarstwo tradycyjne i dymowe, obiekty spekulacyjne, prace z pogranicza biżuterii i sztuki, realizacja video art, collage. Współpraca z artystami różnych dziedzin sztuki – muzykami, poetami. Autor poezji wizualnej, zapisów-dokumentacji.