Wystawa „Jan Kucz. Obustronnie Nieprzemakalny” w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie retrospektywnym pokazem dzieł zmarłego w 2021 r. artysty. Jej głównym celem jest popularyzacja twórczości Jana Kucza: nie tylko jako autora rzeźb wykonanych z tradycyjnych materiałów takich jak brąz czy kamień, ale także twórcę instalacji i obiektów. Artysta sięgał często po różnorodne techniki i tworzywa takie jak: ceramika, tkanina, papa, ziemia czy papier. Na wystawie pokazane zostaną m.in. instalacje z tkaniny: "Cerowane jabłuszka", „Nasza demokracja” czy "Szyjący". Obiektom rzeźbiarskim towarzyszyć będzie przekrojowa prezentacja twórczości rysunkowej i malarskiej Jana Kucza, w części nigdy wcześniej nie eksponowanej. Rysunki stanowią rodzaj notatnika rzeźbiarza, w którym za pomocą linearnych znaków nadawał plastyczny kształt swoim wrażeniom i refleksjom.
Wystawa będzie więc próbą pokazania sylwetki twórczej Jana Kucza jako artysty wszechstronnego, posługującego się zarówno po tradycyjnymi technikami rzeźbiarskimi, jak i pracującego z tworzywami nietypowymi a czasem stosującego łączenie różnych materiałów w sposób innowacyjny.
Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi reprezentować będzie odmienny od awangardowego, figuratywny nurt polskiej rzeźby współczesnej, zwany nowym realizmem.
Jan Kucz (1936 -2021) - absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie całe zawodowe życie związał z macierzystą uczelnią prowadząc na niej pracownię rzeźby. W 1982 r. reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji. W latach 1992–2002 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Fotografia u góry: Jan Kucz, Nasza Demokracja, płótno, 2012, fot. Andrzej Biernacki
Jan Kucz, BIAŁO – CZERWONY 2 sztuki, 2006, fot. M. Romanowska
Jan Kucz, GARY KUCZA 1, fot. M. Romanowska.jpg
Jan Kucz, MYŚLICIEL 1, 1965, fot. M. Romanowska