Jan Hrynkowski. Opowieść artysty


08.11.2019 - 08.03.2020

Jan Hrynkowski – malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego to bohater nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 8 listopada 2019 roku w Gmachu Głównym będzie można oglądać eskpozycję „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

Jan Hrynkowski urodził się w 1891 roku niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne silnie związał z Krakowem, gdzie w 1909 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 roku uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 roku wraz ze swoimi kolegami artysta założył ugrupowanie „Jednoróg”.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac artysty, obejmujących malarstwo olejne, grafikę, rysunek oraz rzeźbę. Wśród tych dzieł zwiedzający odnajdą pejzaże, portrety, martwą naturę, a także prace inspirowane sztuką ludową. Pojawi się też ciekawa seria rysunków dokumentujących bywalców krakowskich kawiarni lat 50. i 60.

Jan Hrynkowski pracował także jako scenograf, m.in. w Starym Teatrze i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabraknie więc wybranych realizacji scenograficznych, zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów, projektów scenograficznych i kostiumowych oraz makiet.

Wystawa – opowieść o pokoleniu artystów tworzących w czasie pierwszej wojny światowej pierwsze polskie grupy awangardowe pod szyldem ekspresjonizmu – jest możliwa przede wszystkim dzięki zgromadzonemu przez Hrynkowskiego archiwum, zawierającemu dokumenty, zdjęcia i teksty dotyczące środowiska artystycznego, przede wszystkim Krakowa, pierwszej połowy XX wieku. Archiwum to zostało uchronione i udostępnione przez żonę artysty Bogusławę Hrynkowską.

(materiały prasowe)

Muzeum Narodowe w Krakowie
12 433 55 00

Al. 3 Maja 1

30-062 Kraków

08.11.2019 - 08.03.2020