Galeria Wallspace zaprasza na wystawę obiektów przestrzennych, obrazów i prac na papierze Jana Berdyszaka RE-FORMA-CJA. Artysta – teoretyk przez lata rozbudowywał koncepcję swojej sztuki, którą dziś można zebrać w unikalny słownik pojęć. Ekspozycja potrwa do 5 lipca 2025 r.
„Połączenie podejścia percepcyjnego (co i jak widzimy?) z podejściem filozoficznym (jak skonstruowany jest świat pojęć?) ujawnia zagadnienia obecne „wszędzie”. Zerwanie konwencji dziedzin, metod, form – totalna RE-FORMA-CJA polegająca na łączeniu różnych mediów w różnie określanym czasie i przestrzeni – była specjalnością tego artysty” pisze Dorota Folga-Januszewska we tekście do katalogu wystawy.
Agniesz Tes zaznacza natomiast że „Poznański artysta-myśliciel, zarówno w samych dziełach, jak i w teoretycznych podstawach dających wgląd w jego sposób pojmowania sztuki, sięgał do źródeł, do filozofii i religii, spuścizny europejskiego średniowiecza, kultury i myśli starożytnej oraz wschodniej. Obecność pustki, wytworzona przez przeprucie, otwarcie, wydrążenie kształtu, rozdzielenie czy zestawienie elementów kompozycyjnych, sama z siebie generuje rodzaj prześwitu, który wykracza poza formę (choć pozostaje w kontakcie z nią i jest niejako przez nią wydobywany). Pustka z jednej strony otwiera nieograniczone interpretacje, z drugiej przeciwnie – jak powiedzielibyśmy odwołując się do wykładni psychologicznej czy duchowości Wschodu – unieważnia wszystkie projekcje umysłu. Dla artysty stała się ona niezwykle nośnym, niejako „operacyjnem” narzędziem, którym posługiwał się na różne sposoby, „prowokując” różne rodzaje doświadczeń i znaczeń”.
Fotografia u góry: Jan Berdyszak, Quoquam / Dokądkolwiek, 1980-1981
Jan Berdyszak, Kompozycja kół XVI, 1963
Jan Berdyszak, Signum III, 1969