Olbrzym zdaje się wiedzieć wszystko, obserwował rozwój lasów karbońskich, słyszał trzepot skrzydeł pierwszych owadów, śledził ewolucję człowieka, jego pierwsze kroki, również te stawiane na księżycu. Wyczuwa drżenia wojen, wróżąc katastrofę stanowiącą kres ludzkich konfliktów i podbojów. Olbrzym rozumiany może być jako kosmos, ale i czas, którego skali nie jesteśmy w stanie sobie w pełni uzmysłowić. Czarna, węgielna bryła unaocznia upływ dziejów, umożliwia swobodne myślenie o pomoście między prehistorią a przyszłością. Węgiel, będący istotnym budulcem najnowszych realizacji Jakuba Słomkowskiego, może być odczytywany jako jedna z wielu odsłon tytułowego olbrzyma.
Wykopywanie węgla jest sięganiem miliony lat wstecz, kwestia użycia surowca powracała dotąd głównie w debatach poświęconych zmianom klimatycznym. Jednak wydarzenia z ostatnich miesięcy uświadomiły, że węgiel jest podstawą energii, także w znaczeniu symbolicznym. Węgiel jest jednym z surowców eksportowych Rosji, zaś pieniądze z jego sprzedaży są źródłem utrzymania państwa agresora. Dzień 24.02.2022 to kluczowa data symbolizująca zmianę architektury bezpieczeństwa świata jaki znaliśmy od okresu zakończenia Zimnej Wojny.
Twórca w ramach wystawy „Olbrzym” w HOS Gallery rozpoczyna nową artystyczną drogę rozumianą jako początek budowania rozległego archiwum symboli i obiektów będących komentarzem do rzeczywistości, ale wykorzystującym wszystko, co związane z "nową domena kosmiczną”. Owo archiwum rozumiane będzie zarówno jako zbiór impresji krążących wokół historii ludzkiej fantazji o podboju kosmosu, ale także jako kolekcja osobistych artefaktów. Ważnym punktem wyjścia do stworzenia poszczególnych obiektów były rysunki nieznanego chłopca z lat 1969-1977, który tworzył własne uniwersum. Powracały w nim motywy skamielin, wypraw kosmicznych, katastrof pojazdów służących podróżowaniu w nieznane). Słomkowski wydobywa poszczególne motywy i przekształca je w nośniki narracji o dziecięcej wyobraźni, jak i o historii geopolitycznej, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą. Olbrzymem, czyli uosobieniem siły i brutalizmu, może okazać się sam człowiek, jego niezaspokajalna potrzeba ekspansji, który pomimo kolosalnych skutków swojej działalności, nie czuje jak chybocze się na glinianych nogach.
Archiwum stworzone będzie z obiektów, do których kreacji użyto wielu zastanych lub wyprodukowanych przez inne osoby elementów. Ważnym aspektem ekspozycji będzie współpraca z reprezentantami rożnych dziedzin naukowych oraz artystami (m.in. Julia Bistuła, Kamila Chomicz, Artur Gosk, Jan Pieniążek).
Kuratorka wystawy: Katarzyna Piskorz
Jakub Słomkowski – ur.1982 r. malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem. Słomkowski od czasu ukończenia studiów opracowuje swój indywidualny alfabet znaczeń budowany przy użyciu bardzo charakterystycznych przejść kolorystycznych i jednoczesnej wrażliwości na niuanse barwne. W swoich pracach przygląda się temu jak sfera sacrum i profanum działa na ludzką wyobraźnię, a także poszukuje dróg komunikacji między światem ożywionym a nieożywionym. Przestrzeń, która występuje w wielu równoległych porządkach, nabierająca różnych znaczeń jest motywem przewodnim twórczości Słomkowskiego. Twórca uczestniczył w licznych wystawach i festiwalach sztuki, m.in. Letni Nieletni Zachęta narodowa Galeria Sztuki, Samsung Art Master - wystawa pokonkursowa CSW Zamek Sztuki Współczesnej w Warszawie, Przypływ - młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Weltschmerz - wystawa konkursowa Triennale Rysunku we Wrocławiu, Polish Art Now w Saatchi Gallery w Londynie. Przełomowym momentem w karierze artysty była indywidualna wystawa w kunsthallekleinbasel w 2019 roku, która zapoczątkowała współpracę z kuratorką Jasmin Glaab. Jako muzyk Słomkowski od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest także twórcą zespołu muzycznego Andy Why.
09.06 – godz. 19:00, oprowadzanie autorskie 16.06 – godz. 19:00, oprowadzanie autorskie 01.07 – godz. 18:00, spotkanie z artystą oraz osobami zaangażowanymi w powstanie wystawy