Artysta Jakub Słomkowski i kurator Paweł Bień wspólnie zapraszają do udziału we wciągającej historii o tęsknocie za nieznanym, ludzkiej ciekawości i zakamarkach naszego umysłu.
„Nowa Księga Cudów” to opowieść złożona z abstrakcyjnych i symbolicznych obrazów, wizji i kuriozów. Punktem wyjścia są podania, wierzenia i relacje z najbardziej odległych i niedostępnych dla kultury europejskiej miejsc na Ziemi, których bohaterami są ginące gatunki opisane w książce „Na tropie Nieznanych Zwierząt” autorstwa belgijskiego zoologa, podróżnika I twórcę kryptozoologii, Bernarda Heuvelmansa. Nieznane i tajemnicze stworzenia na stałe zagościły w literaturze, kinematografii i popkulturze, rozgrzewając wyobraźnię odbiorców. Wystawa stara się jednak skupić na roli tych fantazji w kontekście rozmyślań nad kondycją naszej cywilizacji oraz ludzi jako jednostek.
Jakub Słomkowski to malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w Departamencie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Członek Stowarzyszenia NZTB, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych Time New Roman, FreeBloopGroup, organizator cyklicznego wydarzenia Kolacja na Hucie (od 2007r.)
Jego twórczość oscyluje między abstrakcją a symbolizmem. W swoich pracach przygląda się temu jak sfera Sacrum i Profanum działa na ludzką wyobraźnię, a także poszukuje dróg komunikacji między światem ożywionym a nieożywionym. Interesuje się apotropaizmem. Motywem przewodnim w jego twórczości jest przestrzeń występująca w wielu równoległych porządkach.
Paweł Bień to poeta, historyk sztuki, publicysta. Kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie, kurator wystaw. Jest autorem książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021), ponad stu tekstów popularno-naukowych poświęconych malarstwu, esejów o sztuce, relacji z podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Publikował wiersze w kilkunastu antologiach i czasopismach literackich, laureat nagród artystycznych.
Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji.
Fotografia u góry: Jakub Słomkowski, King Kong
Jakub Słomkowski, Przerażony bonsai
Jakub Słomkowski, Zielone piekło małp
Jakub Słomkowski, Nieskończona wojna